Niemcy szykują największą bateryjną inwestycję w Europie

Niemcy szykują największą bateryjną inwestycję w Europie
Kyon Energy

W Dolnej Saksonii powstanie największy bateryjny magazyn energii w Europie. Niemieckie władze wprowadziły ostatnio nowe preferencje, aby zachęcić do realizacji takich inwestycji.

Deweloper Kyon Energy uzyskał pozwolenie na budowę ogromnego bateryjnego magazynu energii o mocy 137,5 MW i pojemności 275 MWh. Taka pojemność odpowiada godzinnemu zużyciu energii przez milion niemieckich gospodarstw domowych.

Budowa magazynu energii rozpocznie się w przyszłym roku, a jej zakończenie przewidziane jest na koniec 2025 r.

REKLAMA

Po uruchomieniu powinna to być największa bateria w Europie. Obecnie największy bateryjny magazyn energii w Europie znajduje się w Wielkiej Brytanii. Jego moc wynosi 99 MW, a pojemność liczy 198 MWh.

Stabilizacja sieci i niższe ceny energii

Inwestycja Kyon Energy zostanie zrealizowana w Alfeld w Dolnej Saksonii. Lokalizacja magazynu na północy Niemiec pomoże ustabilizować tamtejszy system energetyczny charakteryzujący się wyjątkową koncentracją farm wiatrowych.

Jak tłumaczy inwestor, wysoka pojemność magazynowania pozwoli na gromadzenie nadwyżek energii z odnawialnych źródeł i oddawanie jej do sieci w miarę potrzeb. Magazyn pobierać będzie energię w okresach niskiego zapotrzebowania i niskich cen energii elektrycznej. Następnie będzie się rozładowywać w okresach dużego zapotrzebowania i odpowiednio wysokich cen energii – gdy w sieci jest mało energii odnawialnej.

W ten sposób magazyn energii będzie nie tylko wspierać włączenie odnawialnych źródeł energii do miksu elektroenergetycznego, ale także pomoże obniżyć ceny energii elektrycznej.

Transakcja z Duńczykami

Dla Kyon Energy będzie to kolejna inwestycja bateryjna. Wcześniej niemiecki deweloper zrealizował już magazyny energii o łącznej mocy 121 MW. Te inwestycje zostały uruchomione w zeszłym roku i sprzedane.

Największe z tych magazynów – dwie jednostki znajdujące się w Iphofen i Diespeck w Bawarii – mają moc po 20,7 MW i pojemność po 24 MWh. Zostały w nich wykorzystane baterie LG oraz Samsunga. Te magazyny zarabiają na świadczeniu usług regulacyjnych, a także na handlu energią na rynku spot.

Obecnie Kyon Energy ma w przygotowaniu gotowe do budowy projekty bateryjne o mocy sięgającej 0,5 GW, dla których uzyskał już pozwolenia. Ponadto rozwija projekty o łącznej mocy ponad 7 GW będące na mniej zaawansowanym etapie przygotowań.

REKLAMA

Magazyn energii w Alfeld, podobnie jak inne magazyny rozwijane przez Kyon Energy w Niemczech, docelowo stanie się własnością duńskiej firmy Obton, która dotychczas skupiała się na inwestycjach w fotowoltaikę. Obton w swoim portfelu posiada ponad 1,5 tys. elektrowni PV znajdujących się w 12 krajach.

Umowa między Kyon Energy i Obton zakłada sprzedaż duńskiemu inwestorowi magazynów energii o docelowej mocy 600 MW.

Zwolnienie z podwójnego naliczania opłat

Obecnie zainstalowana moc bateryjnych magazynów energii w Niemczech wynosi około 1,17 GW (dane Kyon Energy). Tymczasem federalny regulator rynku energetycznego Bundesnetzagentur oszacował, że do zrealizowania celów niemieckiej transformacji energetycznej potrzeba magazynów o mocy około 23 GW.

Aby osiągnięcie celu wyznaczonego przez Bundesnetzagentur było możliwe, Niemcy wydłużą zwolnienie z podwójnego naliczania opłat za energię pobraną i oddaną przez magazyny. Dotychczasowe prawo przewidywało takie zwolnienie dla baterii uruchomionych do sierpnia 2026 r. Teraz, w wyniku decyzji niemieckiego parlamentu, zwolnienie z podwójnego naliczania opłat zostanie wydłużone o 3 lata. W ten sposób magazyny uruchomione do 2029 r. będą mogły korzystać z takiego zwolnienia w okresie 20 lat funkcjonowania.

Niemiecka branża magazynów energii podkreśla, że wydłużenie zwolnienia jest istotne z uwagi na kilkuletni proces przygotowania projektów dużych magazynów energii.

Niemieckie stowarzyszenie branży magazynów energii BVES ocenia jednak, że trzyletnie wydłużenie zwolnienia sprawi, że obejmie ono tylko już realizowane  inwestycje, nie dając jasności inwestorom chcącym dopiero rozpoczynać nowe projekty. Trzyletnia perspektywa to ponadto zbyt mało dla projektów zakładających choćby budowę elektrowni szczytowo-pompowych.

BVES wzywa do permanentnego zwolnienia magazynów z podwójnego naliczenia opłat, a ponadto podkreśla, że potrzebne są dodatkowe regulacje umożliwiające przyspieszenie wydawania pozwoleń czy przyznanie magazynom pierwszeństwa w wydawaniu warunków przyłączenia.

Teraz najważniejsze jest, aby zająć się problemami w sposób konsekwentny i nie spychać ich na dalszy plan. Sprawa jest zbyt istotna dla powodzenia transformacji energetycznej, ochrony klimatu oraz stabilności i efektywności kosztowej naszego systemu energetycznego, aby ją nadal odkładać – komentuje Urban Windelen, dyrektor BVES.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.