Promesy koncesji dla magazynów energii o mocy 700 MW

Promesy koncesji dla magazynów energii o mocy 700 MW
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Inwestor szykujący ogromne projekty magazynów energii otrzymał od Urzędu Regulacji Energetyki promesy koncesji.

Trzy spółki R.Power przygotowujące ogromne magazyny energii elektrycznej bazujące na bateriach litowo-żelazowo-fosforanowych (LiFePO4) otrzymały promesy koncesji. R.Power to największy krajowy deweloper elektrowni fotowoltaicznych, który rozwija w Polsce i na kilku zagranicznych rynkach projekty PV o łącznej mocy ponad 2 GW.

Obecnie R.Power ma w swoim portfelu blisko 790 MWp w pełni rozwiniętych projektów (RtB), z czego 635 MWp jest w fazie budowy lub już produkuje zieloną energię. Oprócz projektów fotowoltaicznych deweloper szykuje także projekty magazynów energii.

REKLAMA

Teraz należąca do R.Power spółka Elektrownia PV 76 otrzymała promesę na magazynowanie energii elektrycznej w instalacji o mocy 150 MW (nie podano planowanej pojemności). Ma ona powstać w miejscowości Jedwabno (gmina Lubicz, powiat toruński).

Druga ze spółek R.Power – Elektrownia PV 92 – otrzymała promesę na magazynowanie energii w dwóch instalacjach. Pierwszy magazyn o mocy do 300 MW planowany jest w Wysokiej (gmina Lubiszyn, powiat gorzowski). Drugi magazyn o mocy do 250 MW ma powstać we Włosieniu (gmina Platerówka, powiat lubański).

Zaplanowana moc sprawia, że po uruchomieniu powinny to być jedne z największych bateryjnych magazynów energii w Europie. Obecnie największy europejski magazyn energii znajduje się w Wielkiej Brytanii. Więcej na ten temat w artykule: Ruszył największy magazyn energii w Europie.

Magazyny energii PGE będą działać w ograniczonym zakresie

Kilka dni wcześniej Urząd Regulacji Energetyki wydał zgodę na realizację trzech magazynów energii należących do operatora sieci dystrybucyjnej PGE Dystrybucja. Magazyny o mocy od 2 do 2,5 MW będą podłączone do sieci średniego napięcia.

REKLAMA

Regulator wydał decyzje uznające magazyny energii elektrycznej spółki PGE Dystrybucja za w pełni zintegrowane elementy sieci i wyraził zgodę na posiadanie, budowanie, zarządzanie oraz obsługę trzech magazynów przez tego operatora systemu dystrybucyjnego.

URE podkreśla, że działanie magazynów energii w sieci PGE Dystrybucji pozwoli na ograniczenia czasu przerw w dostawie energii elektrycznej. Ponadto poprawi parametry jakościowe dostarczanej energii i pozytywnie wpłynie na współpracę sieci dystrybucyjnej z lokalnymi odnawialnymi źródłami energii. Magazyny mają również stanowić alternatywę dla droższych i bardziej czasochłonnych inwestycji w rozbudowę klasycznych linii i stacji elektroenergetycznych.

Urząd przypomina, że zgodnie z prawem unijnym i krajową ustawą Prawo energetyczne operator systemu elektroenergetycznego nie może budować, posiadać, obsługiwać magazynów energii ani nimi zarządzać. Jednym z wyjątków od tej zasady jest sytuacja, kiedy Prezes URE, na wniosek operatora, w drodze decyzji uzna magazyn energii za w pełni zintegrowany element sieci.

Magazyny energii PGE Dystrybucji, na których budowę zgodził się regulator, mają powstać w miejscach, gdzie istniejąca sieć średniego napięcia jest rozległa i przebiega przez gęsto zalesione tereny, na których jest narażona na częste awarie wywołane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Dotacja na magazyny energii PGE

W ubiegłym tygodniu dotację na budowę trzech magazynów energii spółce PGE Dystrybucja przyznał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Więcej na ten temat w artykule: Dofinansowanie na magazyny energii dla PGE.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.