REKLAMA
 
REKLAMA

Fabrykę Mercedesa zasili bateria przepływowa

Fabrykę Mercedesa zasili bateria przepływowa
Fot. CMblu Energy

W fabryce Mercedes-Benz w Niemczech zainstalowana zostanie organiczna bateria przepływowa, która będzie magazynować energię słoneczną wytwarzaną przez istniejącą w zakładzie instalację fotowoltaiczną.

System magazynowania energii SolidFlow firmy CMblu Energy zamówiony przez producenta samochodów do zakładu produkcyjnego odznacza się stosunkowo dużą pojemnością 11 MWh jak na tę niszową technologię. Pierwszy taki system magazynowania energii zostanie zainstalowany w drugiej połowie 2025 r. w zakładzie Mercedes-Benz w Rastatt.

Energia odnawialna zasila sieć produkcyjną Mercedesa

Mercedes-Benz AG stopniowo zwiększa udział energii odnawialnej wykorzystywanej do zasilania swojej sieci produkcyjnej, m.in. poprzez rozbudowę systemów fotowoltaicznych. Dodatkowo Mercedes-Benz AG wykorzysta akumulator SolidFlow do magazynowania energii i zaspokajania zwiększonego zapotrzebowania firmy na czystą energię.

REKLAMA

Jak podkreślił Jörg Burzer, członek zarządu Mercedes-Benz Group AG ds. produkcji, jakości i zarządzania łańcuchem dostaw, zintegrowanie systemów magazynowania energii z centrami produkcyjnymi firmy, które w coraz większym stopniu zasilane są energią odnawialną, jest dla firmy ważnym czynnikiem. 

Ze swojej strony wnosimy wkład w przyszłość energii odnawialnej: chcemy odgrywać aktywną rolę w kształtowaniu transformacji energetycznej. Dzięki technologii Organic SolidFlow firmy CMblu Energy możemy zastosować innowacyjne podejście do tego wyzwania – powiedział Jörg Burzer.

Baterie do zastosowań przemysłowych

Zamówienie od wiodącego producenta samochodów to pierwszy krok firmy CMblu Energy w przejściu od etapu badań nad opracowanym systemem magazynowania energii do produkcji seryjnej, która rozpocznie się w trzecim kwartale 2024 r.

REKLAMA

– Cieszymy się, że wspólnie z Mercedes-Benz możemy aktywnie kształtować niezależność europejskich dostaw energii elektrycznej. Ostatnie lata pokazały ogromne znaczenie rozwoju niezależnych dostaw energii. Dzięki akumulatorowi Organic SolidFlow aktywnie podchodzimy do transformacji energetycznej, oferując dynamiczne i szczególnie zaawansowane technologicznie rozwiązanie – powiedział Constantin Eis, dyrektor generalny CMblu Energy.

Jak podaje CMBlu Energy, bateria SolidFlow jest bezpieczną w obsłudze jednostką modułową łatwą do skalowania. Jest produkowana bez konieczności stosowania rzadkich surowców, co podnosi opłacalność jej produkcji, ponieważ główne składniki organiczne są powszechnie dostępne. Dodatkowo prawie w całości może zostać poddana recyklingowi.

Nasze systemy magazynowania akumulatorów SolidFlow idealnie nadają się do buforowania, a tym samym włączania rosnących ilości energii odnawialnej do europejskich sieci elektroenergetycznych. Innowacyjne konstrukcje akumulatorów CMblu opierają się na naturalnych i praktycznie nieskończonych zasobach, co pozwala uniknąć konieczności uzależnienia się od surowców – w przeciwieństwie do bardziej powszechnych akumulatorów na bazie metali – powiedział dr Peter Geigle, założyciel CMblu Energy.

Akumulatory przepływowe SolidFlow

Akumulatory przepływowe Redox to akumulatory przechowujące energię elektryczną w ciekłych elektrolitach, w przeciwieństwie do stałych elektrod akumulatorów litowo-jonowych. Elektrolity te magazynowane są w zbiornikach zewnętrznych. Podczas ładowania i rozładowywania są one pompowane przez stosy akumulatorów w stałym „przepływie”.

Dawne akumulatory przepływowe Redox wykorzystują metale. W akumulatorach organicznych SolidFlow zastosowano nowatorskie podejście: zamiast jonów metali jako elektrolity zastosowano cząsteczki węgla. Jak podkreśla firma CMblu, w porównaniu do akumulatorów litowo-jonowych i wodorowych organiczne akumulatory SolidFlow są idealnym rozwiązaniem do wielogodzinnego magazynowania energii na dużą skalę. Oferują doskonałą wydajność i bezpieczeństwo oraz niskie koszty utrzymania i pozwalają gromadzić energię na dłuższy czas, niż umożliwia to technologia li-ion.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA