REKLAMA
 
REKLAMA

To pierwszy wielkoskalowy magazyn energii z takimi bateriami

To pierwszy wielkoskalowy magazyn energii z takimi bateriami
fot. China Southern Power Grid

Uruchomiony w chińskim regionie Kuangsi-Czuang magazyn energii wykorzystuje baterie sodowo-jonowe. Obiekt jest dopiero początkiem ogromnego projektu realizowanego przez chińskie przedsiębiorstwo państwowe China Southern Power Grid. 

Nowy sodowo-jonowy magazyn energii w Chinach ma obecnie pojemność 10 MWh. Jest to pierwszy w Państwie Środka wielkoskalowy obiekt wykorzystujący tę technologię. Jednocześnie stanowi część dużo większego projektu o docelowej pojemności 100 MWh.

Przedsiębiorstwo China Southern Power Grid uruchomiło swój magazyn energii w Nanning, w południowo-zachodnich Chinach, w tym miesiącu – o czym informowały lokalne media. W instalacji zastosowano akumulatory o pojemności 210 Ah, które – jak podaje deweloper projektu – można naładować do 90 proc. w zaledwie 12 minut. System składa się z 22 tys. takich jednostek.

REKLAMA

Baterie sodowo-jonowe

W oświadczeniu dla prasy firma China Southern Power Grid podkreślała, że wykorzystanie baterii sodowo-jonowych wyznacza nową erę tanich magazynów energii do zastosowań na dużą skalę.

REKLAMA

„W porównaniu z akumulatorami litowo-jonowymi zasoby surowców potrzebnych do wykonania akumulatorów sodowo-jonowych są obfite, łatwe do wydobycia, tanie i takie akumulatory mają lepszą wydajność w niskich temperaturach, a zatem mają oczywiste zalety w przypadku magazynowania energii na dużą skalę. Dzięki tym akumulatorom koszt przechowywania energii można zmniejszyć o 20–30 proc., a koszt kilowatogodziny energii elektrycznej można zmniejszyć do 0,2 CNY (0,0276 dol.)” – informuje China Southern Power Grid.

W wypowiedzi dla państwowej telewizji China Central Television menedżer przedsiębiorstwa miał stwierdzić, że efektywność konwersji dla systemu magazynowania energii za pomocą akumulatorów sodowo-jonowych jest o ponad 92 proc. wyższa niż w przypadku powszechnie stosowanych systemów z bateriami litowo-jonowymi.

W ubiegłym roku chińska firma Biwatt wprowadziła na rynek domowe magazyny energii wykorzystujące baterie sodowo-jonowe Power Nest. Technologię baterii sodowo-jonowych rozwija także szwedzki Northvolt, który może je wykorzystać w magazynach energii produkowanych w Gdańsku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

A u nas w Europie będą montować droższe i gorsze w imię ekologii.

Hahaha tyle kasy, tyle materiałów, od czynników, miedzi itp. ślad węglowy jak diabli, do tego masa innych odpadów, a wynik? Energii na 2 godziny pracy Bełchatowa. A to Chiny, nie jakieś śmieszne Niemcy czy Francja, o Polsce nawet nie wspominając.

„Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie zajrzałem do internetu” – Stanisław Lem (rzekomo)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady