REKLAMA
 
REKLAMA

Enea z dofinansowaniem na magazyny energii

Enea z dofinansowaniem na magazyny energii
Enea

Enea Operator zmodernizuje infrastrukturę energetyczną oraz zbuduje instalacje do magazynowania energii. Operator sieci dystrybucyjnej otrzymał na ten cel dotację od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przekaże ponad 22 mln zł działającemu w zachodniej Polsce operatorowi systemu dystrybucyjnego Enea Operator. Środki te zostaną wykorzystane na budowę instalacji do magazynowania energii oraz modernizację infrastruktury energetycznej.

Dofinansowanie pochodzi z Funduszu Modernizacyjnego w ramach programu priorytetowego „Wsparcie wykorzystania magazynów oraz innych urządzeń na cele stabilizacji sieci – program dla Operatorów Sieci Dystrybucyjnych”.

REKLAMA

Podpisana umowa dotyczy inwestycji pn. „Budowa instalacji magazynowania energii w celu dostosowania pracy sieci elektroenergetycznej Enea Operator sp. z o.o. do rozwoju energetyki rozproszonej”. Koszty realizacji projektu zostaną określone po zakończeniu procedury przetargowej.

Kluczowe elementy projektu

W ramach inwestycji w miejscowości Debrzno-Wieś w powiecie złotowskim powstanie litowo-jonowy magazyn energii o mocy 8 MW i pojemności 8 MWh. Instalacja zostanie umieszczona w kontenerach i połączona z siecią energetyczną, co ma przyczynić się do poprawy jakości dostarczanego prądu oraz ograniczenia przerw w dostawach energii i reklamacji konsumentów.

Projekt obejmuje również przebudowę stacji energetycznej 15 kV RS Smolnica oraz montaż nowoczesnych układów sterujących, umożliwiających szybką reakcję na zmiany w sieci.

Cele i korzyści

Według przedstawicieli NFOŚiGW celem programu jest stworzenie nowoczesnych, bezpiecznych sieci energetycznych zdolnych do współpracy z odnawialnymi źródłami energii. Magazyn energii będzie pełnił funkcję bufora, umożliwiając rezerwowe pokrycie zapotrzebowania w przypadku awarii zasilania z Głównego Punktu Zasilania oraz interwencje w przypadku nieprawidłowych wartości napięcia u klientów.

Lokalizacja magazynu w głębi sieci umożliwi awaryjne zasilanie trzech linii średniego napięcia, co znacząco poprawi ciągłość dostaw energii i ograniczy czas trwania oraz częstotliwość przerw.

Zakończenie realizacji projektu planowane jest do 2028 r. Inwestycja ma również przyczynić się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i wspierać proces transformacji energetycznej w regionie.

REKLAMA

Kto jeszcze otrzymał wsparcie?

To kolejne tego typu wsparcie z Funduszu Modernizacyjnego – wcześniej 12 mln zł trafiło do Stoen Operatora w Warszawie, a ponad 43 mln zł otrzymała spółka PGE Dystrybucja na budowę trzech magazynów energii w miejscowościach Warta, Jeziorsko i Cisna.

Program, którego budżet wynosi 1 mld zł, wspiera operatorów sieci dystrybucyjnych w przystosowywaniu infrastruktury do rosnącego udziału odnawialnych źródeł energii i punktów ładowania pojazdów elektrycznych.

Fundusz Modernizacyjny to instrument unijny zasilany środkami pochodzącymi ze sprzedaży 4,5% unijnych uprawnień do emisji CO2. Zgodnie z szacunkami Polska może otrzymać z niego nawet 60 mld zł do 2030 r. Krajowym operatorem Funduszu Modernizacyjnego jest NFOŚiGW.

Magazyny energii w sieci Enei

W ubiegłym roku Enea Operator znacząco zwiększyła liczbę przyłączeń należących do prosumentów magazynów energii. Na koniec 2024 r. do sieci dystrybucyjnej zarządzanej przez spółkę podłączonych było prawie 7,2 tys. magazynów energii o łącznej mocy 36,6 MW. Więcej na ten temat w artykule: Ponad 7 tys. prosumentów z magazynami energii w sieci Enei.

Przedstawiona pod koniec ubiegłego roku „Strategia Rozwoju do 2035 roku” zakłada, że  moc zainstalowana w OZE w Grupie Enea wzrośnie do 2023 r. 10-krotnie – do poziomu ponad 4,9 GW, w tym przewidywana moc magazynów energii wyniesie ponad 1,3 GW.

Enea na inwestycje do 2035 r. chce przeznaczyć blisko 107,5 mld zł, z czego największa część zostanie zainwestowana w rozwój OZE, magazynów energii oraz rozbudowę i modernizację sieci dystrybucyjnej.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze
Zamieszczając komentarz akceptujesz Regulamin oraz potwierdzasz zapoznanie się z Polityką prywatności. Administratorem danych osobowych jest E-MAGAZYNY sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul.Szturmowa 2, 02-678 Warszawa. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych oraz przysługujących Państwu prawach znajduje się w Polityce prywatności.

„W ramach inwestycji w miejscowości Debrzno-Wieś w powiecie złotowskim powstanie litowo-jonowy magazyn energii o mocy 8 MW i pojemności 8 MWh” … kopiuję tekst, aby nie zginął … Enea, robi „wielką” inwestycję, popartą dotacjami, które wymagały wielu doradców, aby stworzyć i przepchnąć wnioski … prawda? … a na tej samej stronie kilka dni wcześniej jest info, że 8MHh, to tylko jeden dwuczęściowy kontener, którym można zwyczajnie kupić i postawić, tak jak jakiś piekarnik lub lodówkę. Jedno i drugie trzeba oczywiście jakoś podłączyć no i podłącza mają inną skale, ale tak właściwie to proporcjonalnie patrząc to samo. …
przytaczany artykuł z tego portalu https://www.gramwzielone.pl/magazynowanie-energii/20315642/catl-wprowadza-tener-stack-i-chwali-sie-rekordem-na-skale-globalna

Czyli na program wspierania operatorów został przeznaczone 1 miliard złotych a operatorzy już złożyli wnioski na… policzmy ENEA 22,, STOEN 12, PGE 43 razem 77 mln … Hmmm 🤔 brawo 🙆. Ponadto dobór mocy magazynu i pojemności 8 do 8 MW/MWh to przy pełnej mocy oddawania energii z magazynu mamy 1 godzinę jego pracy… i znowu brawo chciałoby się powiedzieć genialne😀. Obecnie średnia cena za 1 MWh magazynu kosztuje ok. 1 do 2 mln złotych . Tu wychodzi nam że będziemy płacić prawie 3 mln/MWh. Cóż znowu brawo… podniesie się najwyżej ceny dla taryfy G i C i jakoś się to będzie. Czuwaj !

Czyli z naszych podatków, te zasrańce które kasują od nas potężną kasę, za między innymi przesył energii, dostały dofinansowanie? Rozumiem że będziemy mieli tańszą energię?

 
 
Ceny energii RCE
Rynkowa cena energii elektrycznej (RCE) jest przyjmowana do rozliczeń energii wprowadzanej do sieci przez prosumentów objętych systemem net-billing, przy czym niektórzy prosumenci w net-billingu mogą być rozliczani po miesięcznej rynkowej cenie energii elektrycznej (RCEm) będącej średnią ważoną z cen RCE.
Aktualna cena energii  zł/MWh Cena netto (bez VAT)
Skala
Dzisiaj (27-06-2026)
* Ceny RCE podawane są w ujęciu netto, nie zawierają VAT i podatku akcyzowego.
** Depozyt prosumencki naliczany z wykorzystaniem cen RCE jest dodatkowo powiększany o współczynnik korekcyjny 1,23.
*** Przy ujemnej wartości RCE wysokość depozytu prosumenckiego nie ulega zmianie.
 
 
Wywiady
Patronaty medialne