W Gliwicach powstała fabryka baterii za 9 mln euro

W Gliwicach powstała fabryka baterii za 9 mln euro
Fot. BMZ Poland

Producent baterii BMZ Poland uruchomił oficjalnie nową fabrykę w Gliwicach. Produkcja będzie obejmować m.in. rozwiązania dedykowane przemysłowi motoryzacyjnemu.

Powierzchnia nowej – wartej ponad 9 mln euro inwestycji – to przeszło 12,3 tys. mkw. Znajdują się w niej zarówno nowoczesne hale produkcyjne, magazyny, jak i laboratoria badawcze oraz powierzchnie biurowe, będące nową siedzibą firmy. Nowa fabryka, działająca od lipca br., znajduje się w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Oprócz rozwiązań dla przemysłu motoryzacyjnego, nasza działalność obejmuje także projekty małoseryjne oraz wysoko zautomatyzowane, jak chociażby magazyny energii. Ważnym aspektem produkcji są także nowoczesne systemy zasilania dla autobusów elektrycznych, baterie do rowerów elektrycznych oraz elektronarzędzi i narzędzi ogrodniczych. Planujemy także zbudować serię kompletnych rozwiązań systemów e-bike`owych, składających się z  aplikacji, baterii oraz motoru. Rozwijać będziemy inteligentne magazyny energii, w tym do autobusów elektrycznych. Nasza produkcja przeznaczona jest dla rynków Europy Środkowo-Wschodniej – komentuje Tomasz Wołk-Jankowski, prezes BMZ Poland.

REKLAMA

Pracę w fabryce ułatwiają nowoczesne systemy magazynowe BMZ Poland, które składają się z podestu oraz przenośników dedykowanych sprawnej komunikacji z halą produkcyjną. Nad wszystkim czuwa moduł sterujący Galileo opracowany przez Mecalux.

REKLAMA

Spółka zatrudnia obecnie około 650 osób. W pierwszym etapie liczba ta wzrośnie do 700, będą to zarówno pracownicy fabryki, jak i Działu Badań i Rozwoju, w którym powołany zostanie specjalny zespół zajmujący się tylko systemami zasilania autobusów elektrycznych.

Polska jest jednym z liderów rynku elektromobilności w Europie, a my jesteśmy liderem w dziedzinie baterii do elektrycznego transportu publicznego. BMZ Poland wchodzi w skład konsorcjum „Polski E-BUS”, powstałego z inicjatywy naszego partnera – firmy Ursus Bus – dodaje prezes BMZ Poland. 

Oficjalne otwarcie nowej inwestycji zbiega się z organizowaną po raz drugi w Polsce przez BMZ Poland konferencją Battery Experts Forum, która rozpoczyna się dzisiaj w Gliwicach. Patronem medialnym tej konferencji jest portal Gramwzielone.pl.

Spółka BMZ Poland powstała w 2010 roku jako polski oddział niemieckiej firmy BMZ GmBH. Obecnie grupa BMZ jest liderem wśród europejskich producentów zestawów akumulatorowych dla przemysłu ogrodniczego, rowerowego, medycznego i rynku szeroko pojętych elektronarzędzi. Specjalizuje się w projektowaniu i produkcji inteligentnych systemów podtrzymywania energii, bazując na ogniwach litowo-jonowych.

red. gramwzielone.pl