Niemcy szykują kolejną ogromną instalację power-to-gas

Niemcy szykują kolejną ogromną instalację power-to-gas
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Amprion, jeden z niemieckich operatorów systemu przesyłowego, zasygnalizował gotowość do budowy ogromnej instalacji tzw. power-to-gas, która umożliwiłaby magazynowanie nadwyżek energii odnawialnej w postaci wodoru i wykorzystania go ponownie do produkcji energii elektrycznej, ale także do wytwarzania energii cieplnej czy zasilania transportu. Amprion zaznacza, że do podjęcia decyzji inwestycyjnej potrzebne jest zielone światło od niemieckich władz.

Magazynowanie energii elektrycznej w postaci wodoru to obecnie najbardziej realny sposób nie tylko na zgromadzenie dużych nadwyżek energii odnawialnej i dalszą integrację OZE z niemieckim systemem elektroenergetycznym, ale szansa na powtórzenie sukcesu, który Energiewende odnosi w elektroenergetyce, także w ciepłownictwie i transporcie, czyli w sektorach, w których udział zielonej energii pozostaje na razie w Niemczech dużo niższy.

W ramach inwestycji planowanej przez Amprion i firmę Open Grid Europe (OGE) w Lingen w północno-zachodniej części Niemiec miałaby powstać instalacja produkująca wodór z nadwyżek energii odnawialnej z elektrolizerem o mocy 100 MW.

REKLAMA

Amprion informuje, że mniejsze ilości wodoru będą mogły trafiać do sieci gazowej, a wodór będzie ponadto zamieniany w metan, który będzie mógł trafiać do sieci gazowej już bez żadnych ograniczeń.

– Chcemy wdrożyć tę technologię w niemieckiej gospodarce na większą skalę. Mamy wszystko, czego potrzebujemy – technologię, odpowiednią lokalizację oraz potencjalnych odbiorców wodoru. Jesteśmy gotowi. Wszystko, czego teraz potrzebujemy, to zgoda regulatora. Piłka jest po stronie polityków – komentuje Klaus Kleinekorte, CTO firmy Amprion.

Obaj inwestorzy zapewniają, że są gotowi rozpoczęcia procesu inwestycyjnego, jednak najpierw potrzebna jest zgoda niemieckich władz.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, projekt ma wejść w fazę operacyjną w 2023 r.

Koszt inwestycji oszacowano na 150 mln euro i musi ją jeszcze zatwierdzić niemiecki regulator rynku energetycznego Bundesnetzagentur, ponieważ koszty inwestycji zostałyby przeniesione na rachunki odbiorców energii.

To zresztą nie jedyny projekt zakładający zamianę nadwyżek energii odnawialnej w wodór, który jest realizowany w Niemczech.

W ubiegłym roku firmy TenneT, Gasunie Deutschland oraz Thyssengas ogłosiły projekt „Element One” zakładający budowę magazynu energii w technologii power-to-gas, który powstanie w Dolnej Saksonii i którego moc wyniesie 100 MW.

Magazyn energii powstanie w pobliżu sieci przesyłowych TenneT, którymi płynie energia produkowana przez niemieckie farmy wiatrowe znajdujące się na Morzu Północnym.

REKLAMA

Magazyn energii ma być włączany do sieci stopniowo, począwszy od roku 2022.

Gaz uzyskiwany z nadwyżek energii elektrycznej będzie można wykorzystać ponownie w elektroenergetyce, ale także w transporcie czy procesach przemysłowych.

W ubiegłym roku instalacja wykorzystująca technologię tzw. power-to-gas powstała w Brandenburgii.

W ramach projektu „Store&Go” w niemieckiej gminie Falkenhagen, położonej niedaleko Frankfurtu nad Odrą, uruchomiono instalację, w której zielona energia elektryczna będzie zamieniana w wodór poddawany następnie procesowi metanizacji. W ten sposób sprawdzony ma zostać kolejny sposób wykorzystania nadwyżek energii elektrycznej produkowanej ze źródeł odnawialnych.

Nowa instalacja stanęła obok zbudowanej wcześniej, w której z nadwyżek energii elektrycznej jest wytwarzany jedynie wodór – określany w tym projekcie jako „WindGas” – który jest wprowadzany od razu do sieci gazowej. W tym przypadku istnieją jednak techniczne bariery umożliwiające wprowadzenie do sieci tylko ok. 5-10 proc. wodoru.

Ten problem ma rozwiązać dalsza zamiana wodoru w syntetyczny gaz naturalny, do czego zostanie wykorzystany dwutlenek węgla pochodzący z instalacji produkującej bioetanol.

Nowa instalacja ma produkować w ciągu godziny 57 m3 syntetycznego gazu naturalnego (SNG), co odpowiada produkcji około 600 kWh.

Nad inną koncepcją w zakresie power-to-gas pracuje uczestnik projektu „Element One” – operator Gasunie, który zbuduje w Holandii w ramach projektu o nazwie „HyStock” pilotażową instalację, w której będzie wytwarzać wodór z energii elektrycznej produkowanej z własnych instalacji fotowoltaicznych.

W innej holenderskiej lokalizacji Gasunie ma postawić instalację o mocy 12 MW wytwarzającą wodór, który zostanie wykorzystany w przemyśle chemicznym.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.