REKLAMA
 
REKLAMA

Pompy ciepła w Wielkiej Brytanii tańsze niż kotły gazowe

Pompy ciepła w Wielkiej Brytanii tańsze niż kotły gazowe
fot. Panasonic

Dzięki zmianie w rządowym programie dotacyjnym mieszkańcy Wysp zapłacą mniej za zakup i montaż pompy ciepła. Poziom dotacji dla powietrznych pomp ciepła został zwiększony o 50 proc.

Brytyjskie gospodarstwa domowe mogą otrzymać 7,5 tys. funtów na instalację pompy ciepła. Rząd na swoich stronach zaznacza, że dzięki temu instalacja tych urządzeń może teraz być tańsza niż kotłów gazowych. Podkreśla jednocześnie, że uruchomiony w zeszłym tygodniu program oferuje jedne z najwyższych poziomów wsparcia w Europie.

Jak wylicza brytyjski rząd, przeciętny koszt zakupu i instalacji kotła gazowego wynosi od 2,5 do 3 tys. funtów. Uruchomione dotacje sprawiają, że przy skorzystaniu z dofinansowania oraz dodatkowych rabatów oferowanych przez dostawców początkowa cena pompy ciepła może teraz być niższa dla niektórych gospodarstw domowych niż zakup i instalacja kotła gazowego.

REKLAMA

– Dla niektórych gospodarstw domowych ceny początkowe pomp ciepła mogą być niższe niż przeciętnego kotła gazowego, ponieważ zwiększyliśmy dotację gotówkową o 50 proc., do 7,5 tys. funtów – co czyni nasz program jednym z najbardziej hojnych w Europie. Pomoże to tysiącom ludzi w całym kraju zmniejszyć zużycie energii i utrzymać ciepło w domach – skomentowała Claire Coutinho, sekretarz ds. bezpieczeństwa energetycznego Wielkiej Brytanii.

Wysokość dotacji dla powietrznych pomp ciepła wzrosła z 5 tys. funtów do 7,5 tys. funtów, a dla gruntowych pomp ciepła – z 6 tys. do 7,5 tys. funtów. Gospodarstwa domowe mogą też nadal uzyskać dofinansowanie w wysokości 5 tys. funtów na instalację kotłów na biomasę.

Potencjalni beneficjenci mogą na stronie rządowej sprawdzić, czy ich dom kwalifikuje się do programu. Później muszą uzgodnić wycenę prac z certyfikowanym instalatorem, który ma się zająć dalszymi formalnościami. Następnie Ofgem, brytyjski regulator sektora energetyki, skontaktuje się z zainteresowanym, aby potwierdzić, że ten chce kontynuować udział w programie.

REKLAMA

Brytyjskie programy energetyczne

Według informacji zawartych na rządowych stronach zwiększone dotacje są wyrazem pragmatycznego i realistycznego podejścia Londynu do osiągnięcia zerowej emisji netto przy jednoczesnym spełnieniu międzynarodowych zobowiązań.

Oprócz zwiększenia dotacji na pompy ciepła brytyjski rząd udostępnił także 10 mln funtów w ramach programu Heat Pump Ready na wsparcie innowacji w sektorze pomp ciepła. Mają one doprowadzić do obniżenia kosztów instalacji tych urządzeń.

Ponadto uruchomiona została nowa kampania „Welcome Home to Energy Efficiency”, która ma zachęcać rodziny do poprawy efektywności energetycznej swoich domów. Wśród zalecanych środków znajdą się: sprawdzenie izolacji poddasza i ścian, instalacja pompy ciepła, instalacja paneli fotowoltaicznych w celu zasilania pompy ciepła i uzyskania jeszcze większych oszczędności.

Jednocześnie brytyjski rząd zdecydował się na odsunięcie w czasie zakazu instalowania kotłów olejowych i kotłów na gaz płynny oraz nowego ogrzewania węglowego w domach niepodłączonych do sieci gazowej – do 2035 r. Wcześniejsze plany zakładały wprowadzenie takiego zakazu od 2026 r.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA