REKLAMA
 
REKLAMA

W Berlinie powstanie ogromna pompa ciepła

W Berlinie powstanie ogromna pompa ciepła
Pompa ciepła w Mannheim. Fot. Siemens Energy

W stolicy Niemiec ruszyła budowa jednej z największych pomp ciepła w Europie, zdolnej do ogrzania 45 tys. gospodarstw domowych. System umożliwi pozyskiwanie ekologicznej energii cieplnej ze ścieków komunalnych.

Głównym elementem systemu powstającego w Berlinie będzie pompa ciepła o mocy 75 MW. Jako dolne źródło ciepła zastosowana zostanie oczyszczona woda ściekowa, nigdy wcześniej niewykorzystywana w tym mieście do odzysku ciepła. Duże przemysłowe pompy ciepła produkowane przez firmę Siemens Energy wykorzystają ciepło resztkowe z oczyszczonych ścieków, podniosą je do wyższej temperatury i wprowadzą do berlińskiej sieci ciepłowniczej.

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck podczas wizyty na placu budowy instalacji podkreślił, że tego rodzaju źródła ciepła istnieją praktycznie w każdym mieście, więc pompy ciepła mogą się stać główną technologią dekarbonizacji sektora ciepłowniczego.

REKLAMA

Koszt budowy instalacji realizowanej przez Siemens Energy wyniesie około 200 mln euro. System ma zostać oddany do użytku do 2026 r. Instalacja zdolna do ogrzania 45 tys. gospodarstw domowych pozwoli zaoszczędzić około 50 tys. ton emisji CO2.

Berlin neutralny klimatycznie do 2040

Powstająca w Berlinie instalacja ma przybliżyć stolicę Niemiec do celu, jakim jest dekarbonizacja systemu ciepłowniczego i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 r. Pompa ciepła jest tylko jednym z wielu elementów powstającego w Berlinie nowoczesnego systemu ciepłowniczego. W miejskiej spalarni śmieci, która należy do szwedzkiego koncernu energetycznego Vattenfall, pracuje już nowa turbina gazowa, która razem z budowaną pompą ciepła zasili energią w sumie 80 tys. gospodarstw.

Burmistrz Berlina podkreślił, że projekt pomoże miastu osiągnąć założony cel. Ogrzewanie za pomocą węgla i gazu odpowiada bowiem obecnie za około 40 proc. emisji CO2.

Berlin planuje do 2040 r. zaopatrywać w ekologiczne ciepło powstające w procesie spalania odpadów 10 proc. wszystkich gospodarstw domowych. Kolejne 20 proc. gospodarstw ma być ogrzane ciepłem wytwarzanym przez instalacje obejmujące duże pomp ciepła.

Plan Vattenfalla na dekarbonizację systemów ciepłowniczych miasta przewiduje również wykorzystanie instalacji czerpiących ciepło z przetwarzania biomasy i energii geotermalnej. Z kolei elektrownie na gaz ziemny mają być przestawione na zasilanie wodorem.

REKLAMA

Jak podaje regionalna rozgłośnia radiowo-telewizyjna Rundfunk Berlin-Brandenburg (RBB), szwedzka firma sprzedała miastu wszystkie swoje ciepłownie za 1,6 mld euro.

Wrocław także ma pomysł na ścieki

Także w Polsce postawiono na rozwój dużych pomp ciepła. We Wrocławiu powstaje największa w naszym kraju pompa ciepła, która umożliwi pozyskiwanie energii cieplnej ze ścieków komunalnych i deszczowych.

Na terenie miejskiej przepompowni ścieków Port Południe powstaje Wrompa – instalacja, która obejmie pompę ciepła o mocy 12,5 MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą. We współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu realizuje ją Fortum.

Innowacyjne pompy ciepła

Inny nietypowy projekt, który ma być elementem transformacji ciepłownictwa do 2030 r., powstaje na terenie niemieckiego przedsiębiorstwa energetycznego Grosskraftwerk Mannheim AG (GKM). Jego najważniejszym elementem będzie pompa ciepła, dla której – z uwagi na dodatnią temperaturę wody w Renie przez cały rok – dolnym źródłem energii będzie woda z tej rzeki. Ta innowacyjna pompa ciepła będzie mieć moc cieplną do 20 MW.

Więcej o tym w artykule: Niemcy budują innowacyjną pompę przepływową.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Do 2040 nie będzie już Niemiec tylko nowa Turcja. Demografia rządzi.

Dlaczego nie odzyskuje się ciepłaz wody chłodzącej w elektrociepłowniach/elektrowniach?

Teraz wszystko co nowe będzie powstawać u pana niemca tylko nie w Polsce

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA