REKLAMA
 
REKLAMA

Pompa ciepła SG Ready – jakie daje możliwości?

Pompa ciepła SG Ready - jakie daje możliwości?
Fot. Solplanet

Już w lipcu 2024 r. zostaną odmrożone ceny prądu, a to będzie skutkowało podwyżkami. Jeśli właściciele gospodarstw domowych będą chcieli zachować wydatki na energię na poziomie zbliżonym do obecnego, muszą poszukać oszczędności. Jednym ze sposobów jest inteligentne zarządzanie energią w budynkach, które korzystają z pomp ciepła.

Na inteligentne zarządzanie energią i generowanie oszczędności pozwalają pompy ciepła Smart Grid Ready (SG Ready), które mogą komunikować się z siecią energetyczną i elastycznie reagować na zmiany cen. Jednak operator sieci energetycznej ma możliwość włączenia takiej wpiętej do sieci pompy ciepła w dowolnym momencie. To oznacza, że właściciel urządzenia może być zmuszony kupować prąd nawet wtedy, kiedy go nie potrzebuje. Specjaliści z firmy Solplanet wyjaśniają, jak zarządzać energią w domu, aby nie narażać się na tego typu sytuacje.

System SG Ready w pompach ciepła. Jak to działa?

Urządzenie jest wyposażone w przekaźniki, które odbierają informacje z zewnątrz: z falownika albo od operatora systemu dystrybucyjnego. Informacja wpływa na pracę urządzenia poprzez wymuszenie jednego z czterech trybów pracy: normalny, blokada, podwyższony i wymuszający włączenia.

REKLAMA

Dariusz Król, Heat Pump Sales Manager w Solplanet, zapewnia, że każda pompa SG Ready połączona z fotowoltaiką odbierze sygnał, kiedy powinna się włączyć, a kiedy wyłączyć.

Jeśli latem mamy nadprodukcję energii i mamy odsprzedać ją do sieci po niskiej cenie, a kupić ją w cenie o wiele wyższej, lepiej zużyć tę energię na własne potrzeby. W takim wypadku można na przykład podgrzać wodę użytkową – tłumaczy ekspert Solplanet.

Takie korzystanie z możliwości Smart Grid Ready pozwala na uzyskanie oszczędności. Jednak tryb pracy „podwyższony i wymuszający włączenia” to tryb, z którego korzystają operatorzy sieci energetycznej. W praktyce oznacza on, że operator ma prawo włączyć dowolną wpiętą do inteligentnej sieci pompę ciepła w wybranym przez siebie momencie.

Dariusz Król uczula, że może mieć miejsce sytuacja, w której elektrownia, mając nadprodukcję prądu, będzie chciała nam ten prąd sprzedać. Aby rozdysponować nadwyżkę, włączy naszą pompę ciepła. Za ten niepotrzebny nam prąd będziemy musieli zapłacić.

Jak kontrolować pompę SG Ready?

Użytkownicy wszelkich urządzeń, także pomp ciepła, chcą mieć nad nimi pełną kontrolę i możliwość samodzielnego podejmowania decyzji, jak chcą z nich korzystać. Wspomniany system zarządzania energią takiej kontroli nie daje. Trudno to też zmienić, przede wszystkim dlatego, że SG Ready jest prostym systemem, który opiera się na dwóch komendach – włącz i wyłącz.

REKLAMA

Jednak właściciele i użytkownicy pomp ciepła mogą zamienić swoje urządzenia w inteligentne jednostki, które pozostaną pod ich kontrolą. Służą do tego inteligentne liczniki energii współpracujące ze specjalnymi aplikacjami, a także inteligentne sterowniki automatyki domowej.

Dariusz Król wyjaśnia, że inteligentne sterowniki i aplikacje umożliwiają dodanie logiki do zarządzania pompą ciepła. To oznacza, że operator urządzenia może wymusić na nim różne tryby działania, projektując konkretne procesy, dostosowane do samodzielnie wybranych warunków.

Może na przykład zaprogramować proces, który w przypadku nadwyżki energii włącza pompę i ogrzewanie wody użytkowej do konkretnej temperatury. Po wykonaniu tego zadania pompa się wyłączy. Jeśli nadal jest nadwyżka prądu, podgrzewa się bufor ciepła. Procesy odpowiadające na rzeczywiste potrzeby gospodarstwa domowego właściciel pompy ustawia i zmienia samodzielnie. Dzięki temu może optymalnie wykorzystać energię i wygenerować realne oszczędności – mówi Dariusz Król.

Dariusz Król podkreśla, że w przypadku zastosowania liczników i sterowników właściciel pompy nie jest zależny od operatora sieci energetycznej. Nikt z zewnątrz nie ma bowiem możliwości wymuszenia włączenia jego urządzenia. Z tego typu inteligentnych liczników i aplikacji mogą skorzystać użytkownicy wszystkich kompatybilnych z nimi pomp, nie tylko tych z systemem SG Ready.

Inteligentne zarządzanie energią

Najwięksi producenci pomp ciepła oraz fotowoltaiki stale pracują nad rozwiązaniami, które pozwolą na w pełni inteligentne kontrolowanie energii w gospodarstwach domowych. Zarządzanie energią ma być coraz prostsze, a użytkownicy urządzeń będą mieli coraz większą kontrolę nad tym, kiedy i w jaki sposób wykorzystują wyprodukowany przez siebie prąd.

Dążymy do tego, żeby systemy domowe łączyły się bezpośrednio i na bieżąco z giełdą energii. Dzięki temu będą wiedziały, kiedy średnia cena energii jest najniższa. Taką informację będą przekazywały do wszystkich urządzeń w domu, kontrolując ich włączanie i wyłączanie – podsumowuje Dariusz Król z Solplanet.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Mam pompę i falownik Soplaneta, musze powiedzieć że fajnie mi to śmiga już kolejny rok 🙂

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA