REKLAMA
 
REKLAMA

Nowa pompa ciepła do zastosowań mieszkaniowych

Nowa pompa ciepła do zastosowań mieszkaniowych
Fot. Quilt

Amerykański start-up poinformował o zebraniu ponad 30 mln dolarów od grupy inwestorów na dalszy rozwój projektu pompy ciepła typu powietrze-woda. Wprowadzana na rynek przez Quilt pompa ciepła wyróżnia się designem i ma być konkurencyjna pod kątem wydajności.

Firma Quilt powstała w 2022 r. i została założona przez Paula Lamberta. Efektem ponad dwóch lat działań jest pompa ciepła typu powietrze-woda do zastosowań mieszkaniowych.

Parametry techniczne

Według informacji zamieszczonej na stronie producenta pompa ciepła Quilt charakteryzuje się sezonowym współczynnikiem efektywności energetycznej 2 (SEER2) na poziomie 25. Współczynnik ten, jak opisuje Quilt, określa ilość dostarczonego chłodu w odniesieniu do ilości wykorzystanej energii elektrycznej.

REKLAMA

Współczynnik sezonowej wydajności grzewczej 2 (HSPF2) Quilt wynosi 11. On z kolei ma odpowiadać ilości ciepła dostarczonego przez urządzenie w stosunku do ilości zużytej energii. Zdaniem producenta zarówno wartości SEER2, jak i HSPF2 w przypadku Quilt są konkurencyjne względem podobnych rozwiązań na rynku.

COP dla ogrzewania wynosi 4 dla temperatury 8 st. C. Ten sam współczynnik dla wartości temperatury -15 st. C wynosi 2. W przypadku COP dla chłodzenia określono go na 4 przy temp. 35 st. C.

System składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Urządzenie pracujące na zewnątrz ma wymiary 635 x 965 x 406 mm. Wykorzystuje czynnik chłodniczy R32 i jest w stanie obsługiwać na raz dwie jednostki wewnętrzne. Poziom hałasu generowany przez jednostkę wewnętrzną ma mieścić się w zakresie 36-55 dBA.

Jednostka wewnętrzna ma wymiary 200 x 965 x 210 mm. Jest wykończona designerskim frontem w dwóch opcjach do wyboru, z czego pierwsza to okleina z prawdziwego dębu, a druga to standardowe białe wykończenie, które można pomalować na dowolny kolor lub okleić tapetą, wkomponowując urządzenie w wygląd pomieszczenia. Jednostka wewnętrzna ma generować hałas na poziomie 27-47 dBA.

Łatwe sterowanie

Z urządzeniem można komunikować się i wprowadzać zmiany w jego działaniu za pośrednictwem specjalnej aplikacji mobilnej. Można dzięki niej ustalić m.in. harmonogram temperaturowy dla poszczególnych godzin w dniu tygodnia czy dostosować system oszczędzania energii, kiedy nikogo nie ma w pomieszczeniu. Aplikacja umożliwia również generowanie raportów zbiorczych, a także bieżący pogląd pracy systemu. Aplikacja dostępna jest zarówno na system Android, jak i iOS.

REKLAMA

Urządzeniem Quilt można również sterować za pomocą designerskiego sterownika naściennego o średnicy 58 mm, wyposażonego w dotykowy ekran i pokrętło.

Sterownik do pompy ciepła Quilt
Fot. Quilt

Miliony USD wsparcia

Według informacji dostępnych na oficjalnej stronie producenta zakup i instalacja Quilt w jednym pomieszczeniu (mowa o jednej jednostce wewnętrznej) ma kosztować nie więcej niż 6499 dolarów (około 25,5 tys. zł). Urządzenie nie jest dostępne w Polsce i nie wiadomo jeszcze, czy będzie oferowane w przyszłości.
.

.
Obecnie wiadomo, że pompa ciepła Quilt zostanie wprowadzona na rynek najpierw w San Francisco, a następnie w Los Angeles. Później firma rozszerzy działalność na nowe rynki w USA, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie.

Na stronie producenta nie ma jeszcze dostępnej szczegółowej dokumentacji technicznej Quilt.

Amerykański start-up ze swoim produktem przyciąga inwestorów, którzy zgodnie z dostępnymi informacjami przekazali już 33 mln dolarów (około 130 mln zł) na dalszy rozwój projektu.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

To jakaś bzdura ….

Pompa dla modelek i im podobnych. Cóż, głównie musi być piękna według najnowszych wzorów i za to będą płacić czytelnicy tego artykułu.

MlaskaczWaflami 07-06-2024 07:43

Pompa jak pompa, ładnie zrobione to się będzie sprzedawać zapewne, ale nic rewolucyjnego w tym nie ma.

Ale jak powietrze-woda jak to zwykła klima jest. Jakie dwa urządzenia wewnętrzne ? To w blokach z kaloryferami będą spinać czy co??? Każda klima prawie ma funkcję grzania ale to jest powietrze – powietrze. A front jak trzeba to i z marmuru mogę zrobić

Ach jak ten czas leci teraz klimatyzator nazywa się pompa ciepła czyli rynek na klimatyzatory już się nasycił i trzeba było zmienić nazwę aby producenci zaczęli zarabiać.

COP na poziomie 2 dla -15 to bardzo słabo. Europejskie konstrukcje uzyskuja taki COP dla -25 (-25/35).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA