Powrót boomu na pompy ciepła. Sprzedaż w Polsce i Europie wystrzeliła w I kwartale 2026
Rosnące ceny gazu i ropy oraz obawy o bezpieczeństwo energetyczne ponownie zwiększają zainteresowanie pompami ciepła w Europie. Jak podaje European Heat Pump Association, sprzedaż domowych pomp ciepła w pierwszym kwartale 2026 r. we Francji, Niemczech i Polsce wzrosła średnio o 25 proc. Trend nasilił się szczególnie po zamknięciu Cieśniny Ormuz przez Iran w marcu br., co wywołało gwałtowne wzrosty cen surowców energetycznych.
Po dwóch trudniejszych latach europejski rynek pomp ciepła ponownie wszedł w fazę wzrostu, a początek 2026 r. pokazuje dalsze przyspieszenie sprzedaży. Zdaniem branży decydujące znaczenie mają rosnące ceny gazu i ropy, obawy o bezpieczeństwo energetyczne oraz działania państw wspierające elektryfikację ogrzewania.
Sprzedaż pomp ciepła w 2025 r.
Według danych European Heat Pump Association (EHPA) w 2025 r. w 16 analizowanych krajach Europy sprzedano około 2,63 mln pomp ciepła, czyli o 11 proc. więcej niż rok wcześniej. Łączna liczba działających urządzeń wzrosła tym samym do około 28 mln.
Wzrost sprzedaży odnotowano w 12 z 16 badanych państw. Branża wskazuje, że pomogły w tym bardziej stabilne systemy wsparcia oraz działania obniżające koszty energii elektrycznej, m.in. redukcje podatków i dopłat do inwestycji. Liderem wzrostów pozostały Niemcy, gdzie sprzedaż pomp ciepła sięgnęła 299 tys. sztuk, a urządzenia te odpowiadały już za niemal połowę rynku nowych systemów grzewczych.
Na tym tle Polska należała do wyjątków. W 2025 r. sprzedaż pomp ciepła spadła u nas o 11 proc. rok do roku – do około 72 tys. urządzeń. Według EHPA wpływ na słabsze wyniki miały m.in. niepewność wokół programów wsparcia oraz dezinformacja dotycząca technologii pomp ciepła.
Początek 2026 r. przyniósł wyraźne odbicie
Sytuacja zaczęła się jednak zmieniać już w pierwszych miesiącach 2026 r. Jak podaje EHPA, w pierwszym kwartale 2026 r. sprzedaż domowych pomp ciepła wzrosła średnio o 25 proc. we Francji, Niemczech i Polsce. Od stycznia do marca br. w 11 krajach europejskich sprzedano łącznie około 575 tys. urządzeń wobec 494 tys. rok wcześniej. To wzrost o 17 proc.
Na wzrost zainteresowania technologią wpłynęły przede wszystkim rosnące ceny energii oraz napięcia geopolityczne. Szczególnie mocno rynek zareagował po zamknięciu Cieśniny Ormuz przez Iran 2 marca br., co wywołało gwałtowny wzrost cen gazu i ropy na światowych rynkach.
Paul Kenny, dyrektor generalny EHPA, zwraca uwagę, że konsumenci zdali sobie sprawę, że pompy ciepła są najlepszym rozwiązaniem w czasach wahań cen i podaży gazu i ropy naftowej.
EHPA podkreśla, że oprócz sytuacji na rynku paliw duże znaczenie mają również działania polityczne. Komisja Europejska w nowym planie dotyczącym kryzysu energetycznego zaproponowała m.in. obniżki VAT na pompy ciepła, niższe podatki od energii elektrycznej oraz wsparcie leasingu społecznego dla mniej zamożnych gospodarstw domowych.
Polska wraca do wzrostów
Po słabym 2025 r. poprawę widać także na polskim rynku. Z danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) wynika, że w pierwszym kwartale 2026 r. sprzedaż pomp ciepła do centralnego ogrzewania w naszym kraju wzrosła średnio o 20 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
Największy wzrost odnotowano w segmencie gruntowych pomp ciepła typu solanka–woda oraz woda–woda, gdzie sprzedaż zwiększyła się o 33 proc. Bardzo szybko rośnie także segment urządzeń typu monoblok (+42 proc.). Spadek sprzedaży dotyczy jedynie pomp ciepła przeznaczonych wyłącznie do przygotowania ciepłej wody użytkowej, których sprzedaż zmniejszyła się o 21 proc.
PORT PC podkreśla, że obecne odbicie przypomina sytuację z kryzysu energetycznego z 2022 r., kiedy gwałtownie wzrosło zainteresowanie alternatywami dla ogrzewania gazowego i węglowego.
– To ważny sygnał nie tylko dla branży, ale także dla bezpieczeństwa energetycznego i modernizacji ogrzewnictwa. Doświadczenia innych krajów Europy pokazują, że w warunkach kryzysów paliwowych i wysokich cen gazu pompy ciepła stają się jednym z najważniejszych kierunków zmian w energetyce – ocenia Paweł Lachman, prezes PORT PC.
Według aktualnych prognoz organizacji sprzedaż pomp ciepła w Polsce może osiągnąć w całym 2026 r. około 83,4 tys. urządzeń wobec 72,1 tys. rok wcześniej.
Szerzej o sprzedaży pomp ciepła w Polsce w I kwartale 2026 r. w artykule: Polacy kupują więcej pomp ciepła. Nadzieja na przełamanie impasu.
Branża liczy na stabilne wsparcie
Eksperci podkreślają, że dalszy rozwój rynku będzie zależeć przede wszystkim od stabilności regulacyjnej i atrakcyjności kosztów energii elektrycznej względem gazu.
W nowej strategii „Accelerate EU” Komisja Europejska wskazała pompy ciepła jako jedno z kluczowych narzędzi zwiększania bezpieczeństwa energetycznego i konkurencyjności gospodarki UE. Dokument rekomenduje m.in. zerową stawkę VAT na pompy ciepła i inne rozwiązania wspierające elektryfikację ogrzewania oraz transportu.
Zdaniem branży pomp ciepła może to być impuls, który pozwoli utrzymać obecny wzrost sprzedaży tych urządzeń i przyspieszyć odchodzenie Europy od paliw kopalnych.
Katarzyna Poprawska-Borowiec, redaktor Gramwzielone.pl
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy E-Magazyny Sp. z o.o.
Tak, tak.. Juz montuje za 50000 pompe, zeby placic 12000 za ogrzewanie rocznie. Zaproponujcie do tego panele z magazynem za 100000 i termomodernizacje za 200000 i sie zwroci za 150 lat.
@ szukajcie naiwnych – sąsiad jesienią właśnie zamontował na moją sugestię z poleconej przeze mnie firmy za 25.000 . Panele ma w net meteringu, podwoił moc instalacji za 14.000. Za ogrzewania nie zapłacił NIC – 0 – ZERO. I będzie płącił ZERO jeszcze przez 9 lat. Właśnie na takich matołkach jak ty żyją nieuczciwe i drogie firmy.
Nie osmieszaj sie klaunie bez szkoly. Netmeteringu nie ma od 4 lat,poza tym przy ogrzewaniu pompa ciepla jest duze zuzycie, w zwiazku z tym oplaty sa ok 500-600 zl rocznie. Klamac to trzeba umiec. Matola to widzisz patrzac w lustro. 25 tysiecy za pompe to bedzie jesli otrzyma kiedys tam dofinansowanie( a zapewne nic nie dostanie i bedzie miec pretensje do ciebie) Naganiaj glupszych od siebie, a bedzie ciezko takich idiotow znalezc
@szukajcie naiwnych,
Te 12 000 to przyjąłeś jakiś olbrzymi dom bez ocieplenia czy po prostu dane z IDzD?
Ten czopek znów pisze o net meteringu. A co przygłupie jak ktoś kupił dom PO wprowadzeniu net billingu???
Nie kazdy mieszka w kurniku rurku
@Michal, ciekawy jestem czy zdajesz sobie sprawę z faktu, że chcąc mnie prostacko obrazić udowodniłeś tylko swoje ograniczenia.
Jedynym prostakiem, co pokazujesz kazdym swoim wpisem, jestes ty. Do tego przewrazliwiony na swoim punkcie. Ochlon rurku i nie pisz juz takich bredni
@Michal, potwierdzasz wszystko co do tej pory było tylko założeniem na twój temat. Mocnym, ale jednak tylko założeniem.
@Czopek – to albo nie PV, albo ma w net-bilingu. Nie wpadłbyś na to bez pomocy, prawda?
@AS – czy ja cię chamie obrażam? Przyjmij do wiadomości, że przy zużyciu powyżej 2900 kWh/rok opłaty mocowe oraz stałe płatne za miesiąc są takie same, jak przy 15.000, różnią się o ułamki grosza za kWh (kogeneracyjna, jakościowa, OZE, przejściowa) Jakby miał net-biling albo nie miał PV, to zapłaciłby około 4000-4500 zł za sezon (ma mniejszy dom i gorzej docieplony ode mnie, tyle samo osób). PC o mocy 4,5-6 kW (nie chińska) to 6-7 tys. zł. Tak, tyle kosztuje u dystrybutora po rabatach dla stałych klientów. Jeśli masz kotłownię gazową, koszty monatżu są niewielkie, bo obiegi są takie same, sterowanie częściowo również. Wystarczy znależć uczciwą firmę. Tylko że większość firm dyma między rogi takich baranów jak ty oferując ceny 2-3x wyższe, a dymane barany uważają, że tak musi być. Żal mi cię, wydymany baranie.
Sprzedawca.Skonczony imbecylu. Jak zwykle brak argumentow probujesz zastapic jakims belkotem. Napisales wszystko tylko nie to, ile zaplacil za prad ten twoj zmyslony sasiad To, ze nie napiszesz kwoty jest jasne. Musialbys przyznac publicznie do klamstwa. Pieprzysz glupoty, ze w net meteringu nie placi sie nic za prad . wiec to sprostowalem .600 zl rocznie to nie jest nic . Ty polglowku.. Wracaj pod budke z piwem. Tam twoje miejsce Moze komus pietruszke sprzedasz. Skad sie biora tacy debile jak ty to niepojete..
Sprzedawca – upośledzony kretynie!!! Wypominam ci ciągłe wychwalanie systemu, do którego żaden nowy prosument już nie wejdzie. Że twoje IQ jest dwucyfrowe to wszyscy czytający twoje komenarze wiedzą, ale że jest aż tak niskie to udowadniasz z każdym kolejnym postem.
@A-S team – sąsiad zapłacił za prąd dokładnie tyle, co ja. Ja obecnie płącę ok. 65 zł/mies, czyli ponad 700/rok. Nie jest to opłata za prąd, malutki rozumku, tylko opłaty stałe. Zużywam 8000 kWh rocznie, gdybym zużył 3000 kWh, zapłaciłbym dokładnie tyle samo. Jesteś w stanie to ogranąć ruSSka onuco, czy nie? Może u ciebie w kacapSStanie płaci się „za prąd”, u nas w Polsce jest więcej składowych na fakturze i te „za prąd” w net meteringu mogą wynosić 0 (ZERO, dokładnie tyle ile twoje IQ)
Ja pier. Ty jestes jednak wiekszym debilem, niz wszyscy mysleli. Nie placisz za prad, bo w tabelce wpisali ci oplaty stale. Ty osle patentowany. Moga tam nawet wpisac, ze placisz za brak mozgu.(w twoim przypadku zasadne) co nie zmienia faktu, ze dostajesz fakture za energie elektryczna,a skladowe sa tylko, zeby taki cwiercinteligent jak ty myslal,ze placi mniej za energie Dla twojej informacji klaunie, mozesz nawet nie pobrac ani jednej kwh przez caly rok, ale i tak zaplacisz za PRAD. W tabelce moga wpisac ci byle co, a to jest abonament, ktory i tak oplacasz bez wzgledu na zuzycie. Sam sie zaorales po raz setny.. Wez leki i skonsultuj sie ze swoim psychiatra, bo terapia nie dziala jak powinna. Wspolczuje twojej rodzinie. Uzerac sie z takim dnem na codzien, to musi byc naprawde udreka.
@Jeremi – włącz polską czcionkę, ruSSka onuco.
Zobaczcie na jego komentarze. Typ juz nawet na stronie o tematyce OZE widzi Rosje. Tego klauna odwiezli do cyrku, a powinni prosto do czubkow Dla takich to juz tylko pokoj bez klamek.