Cztery energetyczne wyzwania wg minister Emilewicz

Cztery energetyczne wyzwania wg minister Emilewicz
Jadwiga Emilewicz. Fot. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Podczas konferencji zorganizowanej przez PGE pod koniec ubiegłego tygodnia w Krynicy Zdroju minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz wskazała na cztery obszary, które według niej są najciekawszymi wyzwaniami, przed którymi stoi dzisiaj energetyka.

W swoim wystąpieniu minister przedsiębiorczości i technologii zaznaczyła, że energetyka, sektor obronny i medycyna to trzy dziedziny, w których wydatki na badania i rozwój są największe w skali globalnej.

Minister Emilewicz przypomniała, że 80 proc. krajowego miksu energetycznego opiera się na węglu, oceniając, że w tym obszarze polska energetyka potrzebuje zmian.

REKLAMA

Kierunki tych zmian powinny koncentrować się z jednej strony na lepszym wykorzystaniu węgla, bezpieczniejszym spalaniu węgla, ale także na szukaniu alternatywnych źródeł energii – dodała.

Minister jednocześnie wymieniła cztery obszary, które jej zdaniem są najważniejsze w sektorze energetycznym.

Pierwszy obszar to rozwój energetyki prosumenckiej. – Jeśli mamy spełnić cel miksu energetycznego na poziomie 12-16 proc. ze źródeł odnawialnych, to energetyka prosumencka, wydaje się, że w najkrótszym czasie pozwoli nam ten cel uzyskać – oceniła.

REKLAMA

Emilewicz podała dane, z których wynika, że w 2017 r. powstały instalacje prosumenckie OZE o mocy ok. 80 MW, natomiast w trzech pierwszych kwartałach 2018 r. miało powstać już ponad 100 MW.

Minister zapowiedziała, że trwają prace, aby status prosumenta mógł uzyskać również przedsiębiorca oraz samorząd (red. – obecna wersja ustawy o OZE nie wyklucza z rozliczeń prosumenckich tej drugiej grupy)..

Drugim obszarem, wyszczególnionym przez Emilewicz, jest rozwój technologii odnawialnych. – Musimy przyspieszyć z rozwojem tych źródeł energii w Polsce, jeśli nie chcemy pozostać w tyle w porównaniu do innych światowych gospodarek – dodała.

Trzeci obszar, który musi być rozwijany zdaniem minister to magazyny energii. – Wiemy, że rozwijając OZE, problemem pozostaje stabilizacja sieci. To ważny obszar i wiele sobie obiecujemy w tym sektorze. Szczególnie jeśli chodzi o magazynowanie energii opartej na wodorze. Cieszymy się, że w tym obszarze są już konsorcja, które podejmują badania – mówiła Emilewicz.

Czwarty obszar wymieniony przez minister przedsiębiorczości to elektromobilność, który, jak zauważyła, jest powiązany z trzema poprzednimi sektorami.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.