Energa ma duży kredyt na OZE

Energa ma duży kredyt na OZE
Energa

Grupa Energa jako pierwsza w Polsce pozyskała finansowanie w mającej promować zrównoważony rozwój formule odnawialnego kredytu odpowiedzialnego społecznie, tzw. ESG-linked loan. Uzyskane w ten sposób środki przeznaczy na inwestycje m.in. w odnawialne źródła energii.

Obecnie udział energetyki odnawialnej w miskie wytwórczym Energi sięga 35 proc., jednak w ostatnich latach spółka nie prowadziła zbyt wielu inwestycji w nowe, odnawialne źródła wytwórcze. Ma to zmienić kredyt przyznany w ramach mechanizmu ESG-linked loan.

Energa SA i konsorcjum pięciu banków podpisały wczoraj umowę kredytową na łączną kwotę 2 mld zł.

REKLAMA

Najwyższe w historii spółki finansowanie kredytowe zostanie udzielone Enerdze na okres 5 lat, z możliwością przedłużenia spłaty o dwa lata, w formule ESG-linked związanej z realizacją celów zrównoważonego rozwoju. W Polsce mechanizm ten zastosowany zostanie po raz pierwszy.

W skład konsorcjum bankowego weszły Santander Bank Polska S.A. (pełni rolę koordynatora i agenta ESG), Bank Gospodarstwa Krajowego, PKO Bank Polski SA, CaixaBank SA oraz MUFG Bank N.V.

Jak tłumaczy Energa, ESG to skrót od angielskich terminów environmental, social oraz governance, a więc celów związanych z działalnością na rzecz środowiska naturalnego, odpowiedzialności społecznej i w zakresie jakości zarządzania.

Są to trzy obszary, które rok do roku przez okres trwania kredytu będą oceniane przez zewnętrzną agencję ratingową. Wystawiony przez nią rating ESG będzie następnie przekazywany do konsorcjum bankowego, a jego poziom wpłynie na korektę wysokości marży kredytowej w danym roku.

Dzięki takiej formule kredyt ma być atrakcyjnym i korzystnym narzędziem finansowym, wspierającym realizację strategii Energi, a jednym z podstawowych warunków udzielenia kredytu z zastosowaniem tego mechanizmu jest wykorzystanie środków na cele niezwiązane z energetyką węglową.

Energa przeznaczy pozyskany kredyt na rozbudowę mocy wytwórczych OZE, a także na dalszą modernizację sieci dystrybucyjnej, a środki pozyskane z kredytu zostaną częściowo przeznaczone na spłatę wcześniejszych zadłużeń związanych z powyższymi obszarami.

Jacek Kościelniak, wiceprezes ds. finansowych Energa SA., nazywa pozyskanie finansowania w ramach ESG-linked „jednym z największych sukcesów finansowych w historii grupy Energa”.

– Potwierdza naszą silną pozycję rynkową oraz wiarygodność w oczach międzynarodowych instytucji finansowych, ale też prowadzenie odpowiedzialnej i zrównoważonej strategii rozwoju grupy kapitałowej. Cieszymy się, że obrany przez nas kierunek, nastawiony na kwestie środowiskowe i czystą energię, ale też uczciwe, partnerskie relacje z klientami i lokalnymi społecznościami, spotkał się z uznaniem grona instytucji,  doświadczonych i poważanych zarówno na polskim, jak i na zagranicznych rynkach finansowych – komentuje Jacek Kościelniak.

Obecnie Energa prowadzi jedną dużą inwestycję w nowe moce w energetyce odnawialnej. Chodzi o farmę wiatrową budowaną na terenach zrekultywowanych po kopalni węgla w wielkopolskiej gminie Przykona.

REKLAMA

W skład farmy wiatrowej Przykona wejdzie dziewięć elektrowni wiatrowych Vestas o mocy 3,45 MW i średnicy łopat wirnika 126 metrów. W sumie moc zainstalowana farmy wiatrowej będzie wynosić 31 MW.  

Zakończenie wszystkich prac oraz uzyskanie pozwolenia na użytkowanie spodziewane jest w drugim kwartale 2020 roku. Produkowana energia będzie rozliczana w systemie aukcyjnym.

Dzięki uruchomieniu farmy wiatrowej Przykona w przyszłym roku moc zainstalowana obiektów OZE Energi wzrośnie o 7 proc., a w przypadku farm wiatrowych o 13 proc.

Obecnie Energa posiada w swoim portfelu pięć farm wiatrowych – Karcino o mocy 51 MW, Karścino (90 MW), Bystra (24 MW), Parsówek (26 MW) i Myślino (20 MW).

Przy farmie wiatrowej Bystra powstaje obecnie największy bateryjny magazyn energii w Polsce. Projekt realizowany przez Energę we współpracy z PSE i japońskim Hitachi ma na celu przetestowanie rozwiązań pozwalających na ochronę sieci przesyłowej i sieci dystrybucyjnych przed przeciążeniami, a także na praktyczne sprawdzenie możliwości wykorzystania tego typu technologii na potrzeby bilansowania niedoborów bądź nadmiaru produkowanej energii.

Hybrydowy magazyn energii elektrycznej przy farmie Bystra – o mocy 6 MW oraz pojemności 27 MWh – będzie się składał z dwóch zespołów baterii litowo-jonowych oraz kwasowo-ołowiowych.

Energa już zresztą eksploatuje, jako pierwsza w kraju, przemysłowy, bateryjny magazyn energii o mocy 0,75 MW i pojemności 1,5 MWh, który uruchomiono w 2016 roku w pobliżu Pucka w ramach projektu tzw. lokalnego obszaru bilansowania.

Do Energi należy też elektrownia wodna we Włocławku o mocy 160,20 MW, elektrownia szczytowo-pompowa w Żydowie o mocy 184,6 MVA, a także 45 małych elektrowni wodnych o łącznej mocy 42,36 MW.

Grupa ma w swoim portfelu także dwie farmy fotowoltaiczne – w Gdańsku (1,63 MW) oraz Czernikowie k.Torunia (4 MW). 

W lipcu br. Energa ogłosiła, że jej spółka Energa Wytwarzanie SA, która dotychczas grupowała aktywa w energetyce odnawialnej, zmieni nazwę na Energa OZE SA.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.