Energetyka obywatelska szansą na rozwój regionów. Podsumowanie konferencji

Energetyka obywatelska szansą na rozwój regionów. Podsumowanie konferencji
SolarWorld press
{więcej}W środę, 9 kwietnia w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyła się konferencja Koalicji Klimatycznej „Energetyka obywatelska szansą na rozwój regionów”, adresowana do samorządów i ludzi działających na rzecz lokalnej społeczności zainteresowanych rozwojem energetyki obywatelskiej. 

Celem konferencji było wzmocnienie publicznej debaty na temat korzyści, jakie może przynieść Polsce rozwój energetyki obywatelskiej na poziomie lokalnym. Wydarzenie było też okazją do wymiany doświadczeń i pokazania dobrych praktyk, wartych promowania w lokalnych społecznościach. 

Rozwój energetyki obywatelskiej w regionach to nie tylko skok cywilizacyjny i wzrost konkurencyjności, ale także istotny element walki z bezrobociem. To również sposób na radzenie sobie z przerwami w dostawach energii elektrycznej, rosnącymi cenami energii oraz zanieczyszczeniem powietrza, a także realna alternatywa dla kontrowersyjnych projektów budowy kopalni odkrywkowych węgla brunatnego. Rozwiązanie tych problemów to dla gmin więcej zadowolonych i zdrowych obywateli. Rozwój rozproszonej energetyki odnawialnej i oparty na tym rozwój przedsiębiorczości, może być też źródłem dodatkowych przychodów i istotnym elementem walki z bezrobociem w gminach. Dlatego energetykę obywatelską, lokalną, odnawialną, warto rozwijać i promować. 

Jak to zrobić i jakie wiążą się z tym korzyści? Jaka jest w tym rola samorządów? Te pytania nabierają znaczenia w kontekście zbliżających się wyborów samorządowych, które odbędą się już jesienią 2014 roku. To najważniejsze z punktu widzenia obywateli i społeczności lokalnych, najbliższe wydarzenie, podczas którego warto zaprezentować alternatywę dla obecnej, przestarzałej, wielkoskalowej i zcentralizowanej energetyki, rozpadających się sieci i rosnącego ryzyka braku dostaw energii.

 
Konferencja „Energetyka obywatelska szansą na rozwój gospodarczy regionów” wpisała się w ten kontekst. Koalicja adresowała ją do samorządów oraz kandydatów, którzy wezmą udział w wyborach samorządowych i chcieliby zaprezentować nowe możliwości rozwoju lokalnych społeczności i gospodarek, oparte na czystej, nowoczesnej, obywatelskiej energetyce. 
 

Podczas konferencji zostały nakreślone propozycje zmian w obecnych przepisach, które ograniczają rozwój energetyki rozproszonej w Polsce i są warte poparcia. Zaprezentowane były też możliwości pozyskania finansowania na inwestycje w odnawialne źródła energii. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele parlamentu, samorządu, organizacji samorządowych, pozarządowych i ekologicznych, a także mediów.

REKLAMA
REKLAMA

koalicja klimatyczna