Strategia "Bezpieczeństwo Energetyczne i Środowisko" przyjęta przez rząd

Strategia "Bezpieczeństwo Energetyczne i Środowisko" przyjęta przez rząd
Kancelaria Premiera flickr cc-by-2.0

{więcej}Na wczorajszym posiedzeniu Rady Ministrów został przyjęty dokument „Bezpieczeństwo Energetyczne i Środowisko – perspektywa do 2020 r.” (BEiŚ) obrazujący strategię rządu w zakresie obszarów energetyki i środowiska.

BEiŚ jest wynikiem wspólnych prac Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Środowiska. Dokument jest częścią Długookresowej Strategii Rozwoju Kraju i Średniookresową Strategię Rozwoju Kraju.
 
Dokument „Bezpieczeństwo Energetyczne i Środowisko” łączy w sobie merytoryczne cele zarówno z sektora energetyki, jak i z obszaru środowiska. Jak informuje resort gospodarki, głównym celem przyjętej Strategii jest stworzenie warunków dla wzrostu gospodarczego, który będzie jednocześnie przyjazny dla środowiska.
 
Zgodnie z założeniami dokumentu, cel ten zostanie osiągnięty poprzez budowę bezpieczeństwa energetycznego Polski, przez dostęp do nowoczesnych technologii oraz dzięki zlikwidowaniu barier administracyjnych.

REKLAMA

Według ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, strategia ma zapewnić Polsce konkurencyjną, efektywną energetycznie gospodarkę przy zachowaniu dbałości o środowisko. 
 
Główne działania realizowane w ramach BEiŚ dotyczyć będą m.in.:
– gospodarowania zasobami wodnymi,
– gospodarowania zasobami surowców kopalnych,
– importu energii elektrycznej (zapewnienie stabilnych dostaw),
– modernizacji sektora elektroenergetyki zawodowej,
– poprawy efektywności energetycznej.
 
Strategia ma też na celu promocję odnawialnych źródeł energii i ich dywersyfikację.

REKLAMA

Strategia „Bezpieczeństwo Energetyczne i Środowisko – perspektywa do 2020 r.” [PDF]

gramwzielone.pl / cire.pl