Berliński think-tank: energia odnawialna tańsza niż energia z nowych elektrowni konwencjonalnych

Berliński think-tank: energia odnawialna tańsza niż energia z nowych elektrowni konwencjonalnych
SolarWorld press

{więcej}Berliński instytut Agora Energiewende opublikował raport, w którym porównał aktualne taryfy gwarantowane dla fotowoltaiki i energii wiatrowej w Niemczech oraz koszty produkcji energii w elektrowniach konwencjonalnych. 

W swoim raporcie instytut Agora Energiewende zestawił obowiązujące w ubiegłym roku w Niemczech stawki taryf gwarantowanych za sprzedaż energii wyprodukowanej w elektrowniach fotowoltaicznych oraz wiatrowych na lądzie i morzu – i porównał je z kosztem taryfy gwarantowanej (feed-in premium), którą za sprzedawaną energię ma otrzymywać inwestor budujący elektrownię atomową Hinkley Point C, która ma zostać uruchomiona w 2023 r. Niemiecki think-tank pokazał też koszty produkcji energii w ujęciu Levelised Cost of Electricity (LCOE) w przypadku planowanych do uruchomienia w Wielkiej Brytanii w 2019 r. elektrowni węglowych i gazowych wyposażonych w technologię CCS. 

Berliński instytut uczestniczył w przygotowywaniu analiz dla niemieckiego rządu mających na celu przeprowadzenie reformy niemieckiej polityki wsparcia dla OZE w ramach ustawy EEG. 

REKLAMA

Wyniki zestawienia obrazuje poniższa grafika:

REKLAMA

źródło: Agora Energiewende

Pełna wersja raportu: Comparing the Cost of Low-Carbon-Technologies: What is the Cheapest Option? [PDF]

gramwzielone.pl