W Wielkiej Brytanii przeprowadzono kolejną aukcję dla OZE

W Wielkiej Brytanii przeprowadzono kolejną aukcję dla OZE
London Array press

{więcej}Brytyjski rząd w wyniku aukcji dla dużych projektów OZE przyznał licencję na realizację ośmiu inwestycji. Połowa z nich dotyczy budowy morskich farm wiatrowych. 

W aukcji dla OZE przeprowadzonej w Wielkiej Brytanii o licencję na budowę i sprzedaż energii po cenie gwarantowanej ubiegało się 57 projektów, z czego prawo do realizacji otrzymało 8. Jak zapewniają brytyjskie władze, jeśli któryś z projektów nie będzie realizowany, zastąpi go kolejny na liście. Brytyjski system energetyczny staje przed ogromnymi wyzwaniami inwestycyjnymi. Jak bowiem ostrzegają eksperci, wkrótce w Wielkiej Brytanii może brakować energii. 

Sposobem brytyjskich władz na rozwój nowych mocy w energetyce jest m.in. wsparcie dużych projektów OZE w ramach systemu aukcyjnego. Zwycięzcy aukcji otrzymują prawo do realizacji swojej inwestycji, a także do odsprzedaży produkowanej energii po stałej cenie w ramach systemu feed-in premium (angielska wersja to tzw. Contracts for Difference – CfDs). Podobny mechanizm ma być stosowany także w Polsce po wejściu w życie ustawy o OZE. 

REKLAMA
REKLAMA

Zwycięskie projekty z ostatniej aukcji dla OZE w Wielkiej Brytanii dotyczą głównie rozwoju morskich farm wiatrowych, a także konwersji elektrowni węglowych w instalacje zasilane biomasą. W sumie produkowana w nich energia ma zaspokajać 5% zapotrzebowania generowanego przez brytyjską gospodarkę. 

Brytyjskie ministerstwo energetyki zapewnia, że nagrodzone projekty przyciągną inwestycje warte 12 mld funtów. Londyn szacuje też, że zagwarantowane dla nich wsparcie będzie kosztować brytyjskich odbiorców energii w sumie ok. 1 mld funtów rocznie i do 2020 r. przełoży się na 2-procentowy wzrost rachunków za energię dla gospodarstw domowych.

Do końca obecnej dekady udział OZE w brytyjskim miksie energetycznym ma wynosić już ok. 30%. Oprócz systemu aukcyjnego Wielka Brytania wspiera rozwój OZE także za pomocą systemu taryf gwarantowanych. Objęte są nim projekty fotowoltaiczne, a relatywnie wysokie stawki dopłat efektywnie wpływają na rozwój brytyjskiego rynku PV, czyniąc go obecnie najszybciej rozwijającym się rynkiem fotowoltaicznym w Europie. 

gramwzielone.pl