M. Woszczyk: bezpieczeństwo energetyczne w miejsce zrównoważonego rozwoju

M. Woszczyk: bezpieczeństwo energetyczne w miejsce zrównoważonego rozwoju
Marek Woszczyk, prezes URE. Foto: newseria.pl

{więcej}Prezes PGE Marek Woszczyk ocenia, że ostatnie wydarzenia na europejskim rynku energii przełożą się na wzrost znaczenia bezpieczeństwa energetycznego jako priorytetu unijnej polityki energetycznej, na której kształtowanie Polska powinna mieć aktywny wpływ.

W wywiadzie dla wnp.pl Marek Woszczyk prognozuje, że ostatnie wydarzenia, w tym kryzys na Ukrainie i jego wpływ na politykę UE, sprawią, że w zakresie polityki energetycznej Unii Europejskiej priorytetem stanie się teraz bezpieczeństwo energetyczne – w miejsce polityki zrównoważonego rozwoju i kwestii klimatycznych. 

REKLAMA

Prezes PGE ocenia, że powyższy trend przełoży się na strukturę cen energii. – Dotychczas w cenach energii elektrycznej staraliśmy się zawierać przede wszystkim koszty zewnętrzne związane z wpływem energetyki na środowisko. Położenie większego nacisku na bezpieczeństwo energetyczne będzie oznaczało, że ceny energii będą bardziej niż teraz odzwierciedlać koszty z nim związane – wnp.pl cytuje Marka Woszczyka, który dodaje, że jedną z kluczowych kwestii w zakresie zwiększania bezpieczeństwa energetycznego będzie rozwój rynku mocy. 

REKLAMA

– Tak jak wspomniałem, obecna debata na temat rynków mocy stanowi do niej wstęp. Pewnie w ślad za tym będą się pojawiały pytania o to, jakie technologie stosować i jaki miks energetyczny wybrać. Ale myślę, że generalnie kierunek zmian jest już przesądzony. Homogeniczny rynek energii elektrycznej będzie ewoluował w stronę rynku dwuproduktowego – energii elektrycznej oraz mocy – i sądzę, że jesteśmy w tej sprawie już bardziej w sferze faktów, niż domniemań – dodaje na łamach wnp.pl prezes PGE. 

gramwzielone.pl / za wnp.pl