J. Buzek: w zasięgu Polski jest stanowisko komisarza ds. energii UE

J. Buzek: w zasięgu Polski jest stanowisko komisarza ds. energii UE
prof. Jerzy Buzek, europoseł. Źródło: newseria.pl

{więcej}Zdaniem europosła Jerzego Buzka, po majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego w zasięgu Polski jest stanowisko komisarza ds. energii Unii Europejskiej.

W opinii Jerzego Buzka, po 10 latach obecności Polski w Unii Europejskiej pozycja naszego kraju jest na tyle ugruntowana, że nasi politycy mogą bez kompleksów aspirować do kluczowych stanowisk w tym m.in. komisarza UE ds. energii.

Zdaniem europosła, polska polityka energetyczna zawsze była ważnym obszarem działalności Polski na forum UE, dlatego też obejmując stanowisko komisarza ds. energii przedstawiciele naszego kraju wnieśliby do Europy wiele świetnych rozwiązań.

REKLAMA
REKLAMA

Jak podkreśla były szef Parlamentu Europejskiego, przykładem intensywnej działalności Polski na rzecz zwiększenia niezależności energetycznej państw członkowskich jest, forsowana obecnie przez nasz rząd, propozycja utworzenia tzw. unii energetycznej.

Mówiąc o unii energetycznej Jerzy Buzek podkreśla, że elementem unii energetycznej musi być również „rehabilitacja” węgla jako surowca energetycznego.

– Nikt nie może zakazać nam używania węgla. Zgodnie z traktatem lizbońskim możemy używać tych surowców, które są dostępne w naszym kraju. Zresztą Niemcy, Czesi, Holendrzy czy Rumuni także budują u siebie nowe bloki energetyczne – właśnie na węgiel. Jedyne, co trzeba zrobić, to jak najszybciej oprzeć stosowanie węgla na czystych technologiach – dodaje europoseł (za PAP).

gramwzielone.pl/ za PAP