Premier: bezpieczeństwo energetyczne musi kosztować

Premier: bezpieczeństwo energetyczne musi kosztować
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów flickr cc-by-2.0

{więcej}Podczas inauguracji VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, premier Donald Tusk mówił o potrzebie rehabilitacji węgla w kontekście budowy niezależności energetycznej Polski i Unii Europejskiej.

W wystąpieniu otwierającym Kongres premier mówił o obecnej sytuacji geopolitycznej, wskazując jak wielkie znaczenie ma bezpieczeństwo energetyczne dla bezpieczeństwa ogólnego. 

 – Od czasu, kiedy zostałem premierem polskiego rządu, zajmuję się bezpieczeństwem energetycznym w wielu kontekstach. Od pierwszych chwil jednym z nich jest skuteczna walka o interesy polskiego przemysłu, energetyki i węgla w konfrontacji z wielkim wyzwaniem, jakim jest kwestia klimatyczna. To, co udało się, to przekonanie naszych partnerów, żeby nie ulegali żadnej doktrynie. Doktryny generalnie źle służą gospodarce. Zdrowy rozsądek jest tysiąc razy więcej warty. Dzisiaj widzimy wyraźnie, że, my Polacy, mieliśmy bardzo dużo racji nawołując do wyważenia we właściwych proporcjach argumentów na rzecz ochrony klimatu, bezpieczeństwa i niezależności energetycznej – mówił premier (za wnp.pl). 

REKLAMA
REKLAMA

Premier podkreślał także jak ważny jest i będzie Śląsk w walce o niezależność energetyczną naszego kraju. Zdaniem Donalda Tuska niezbędna jest rehabilitacja węgla i górnictwa.

– Polski rząd będzie robił wszystko na forum europejskim i krajowym, aby potrzeba rehabilitacji węgla, potrzeba budowy niezależności energetycznej znalazła praktyczny wymiar w decyzjach, które muszą polegać także na używaniu narzędzi państwowych, finansowych i organizacyjnych. Nie dlatego, że taka jest presja tej czy innej grupy zawodowej, czy dlatego, że każe nam to jakaś doktryna, ale dlatego, że dzisiaj każdy polityk odpowiedzialny za wspólnotę, musi podejmować praktyczne działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego. – podkreślił premier (za wnp.pl).

Zdaniem premiera podstawą polskiego bezpieczeństwa energetycznego na nowo stanie się górnictwo i energetyka, nawet jeśli wymagać to będzie interwencji państwa. W opinii szefa rządu chociaż polska energia musi być konkurencyjna, to bezpieczeństwo zarówno militarne, polityczne, jak również energetyczne musi kosztować. 

gramwzielone.pl/ za wnp.pl