W. Karpiński: rząd nie planuje budowy nowych elektrowni węglowych

W. Karpiński: rząd nie planuje budowy nowych elektrowni węglowych
Włodzimierz Karpiński. Foto: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, flickr cc-by

{więcej}Podczas odbywającego się w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego minister skarbu Włodzimierz Karpiński zapowiedział, że rząd nie zamierza realizować budowy kolejnych dużych elektrowni węglowych. 

Słowa Włodzimierza Karpińskiego kontrastują z ostatnimi wypowiedziami premiera Donalda Tuska, który zapewniał ostatnio wielokrotnie, że priorytetem polskiego rządu w zakresie energii będzie rozwój energetyki opartej na węglu. Premier wspominał m.in. o „rehabilitacji polskiego węgla”, zapewniając w ostatnich dniach podczas wizyty na Śląsku, że polski sektor energetyczny powinien bazować na polskim węglu. 

Szef MSP zapowiedział także, iż rząd będzie pracować nad regulacjami mającymi stanowić podwaliny pod stworzenie rynku mocy. 

REKLAMA
REKLAMA

Włodzimierz Karpiński dodał ponadto, że rząd w kwestiach energetycznych myśli w kategoriach biznesowych, a państwowe spółki energetyczne realizując politykę państwa działają w realiach rynkowych.

Tymczasem wczoraj premier Donald Tusk zaznaczył, że w kwestiach energetyki dopuszcza odstępstwo od wolnego rynku i wsparcie państwa dla tego sektora. 

gramwzielone.pl