Niemieckie OZE coraz bardziej wydajne

Niemieckie OZE coraz bardziej wydajne
pgegreenenergy, flickr cc-by-2.0

{więcej}Z informacji podanych przez niemiecki Związek Gospodarki Energetycznej i Wodnej (BDEW) wynika, że w pierwszym kwartale br. już 27% wykorzystanej energii pochodziło ze źródeł odnawialnych. W analogicznym okresie roku ubiegłego było to 23%. 

Z danych przedstawionych przez niemiecki BDEW wynika, że 27% energii pochodzącej z OZE dało 40,2 mld kWh zielonej energii. W porównaniu z rokiem 2013 nastąpił wzrost o 4 pkt. procentowe w wykorzystaniu energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, co – jak podaje BDEW – jest wynikiem coraz większej ilości instalacji fotowoltaicznych i wiatrowych, ale także sprzyjających warunków pogodowych. 

Dane za I kwartał 2014 r. pokazują istotny wzrost udziału OZE w niemieckim miksie energetycznym. W porównaniu z pierwszym kwartałem 2013 roku nastąpił wzrost produkcji energii pochodzącej z niemieckich farm wiatrowych o 19%. Jednak największy skok odnotowały instalacje fotowoltaiczne, które wytworzyły aż 70% więcej prądu niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. 

REKLAMA
REKLAMA

BDEW informuje również, że w okresie od stycznia do marca 2014 r. do niemieckich sieci energetycznych trafiło 17,8 mld kWh energii pochodzącej z farm wiatrowych – w zeszłym roku w analogicznym okresie było to 14,9 mld kWh. Energia słoneczna w zeszłym roku w pierwszym kwartale dała 3,3 mld kWh – natomiast wynik PV z I kw. br. to już 5,7 mld kWh.

Niemiecki rząd przy okazji ostatniej reformy systemu wsparcia dla OZE doszedł do wniosku, że potencjał odnawialnych źródeł energii w Niemczech rozwija się za szybko i dlatego chce ograniczyć rozwój nowych mocy tak, aby do 2025 r. udział OZE w niemieckim miksie energetycznym wynosił 45%, a do roku 2035 – 60%. 

gramwzielone.pl