W sieci Energi-Operator jest prawie 200 tys. mikroinstalacji

W sieci Energi-Operator jest prawie 200 tys. mikroinstalacji
fot. Eaton

W pierwszym kwartale br. do sieci Energa-Operator przyłączonych zostało niemal 30 tys. nowych mikroinstalacji o łącznej mocy ponad 255 MW.

Jak podaje Energa-Operator, jeden z głównych dystrybutorów energii elektrycznej w Polsce, w ciągu ostatnich dwóch lat sześciokrotnie wzrosła liczba mikroinstalacji na terenie działania spółki. Stan na koniec pierwszego kwartału 2022 roku pokazuje prawie 194 tys. przyłączonych do sieci mikroinstalacji. Ich łączna moc zainstalowana to ponad 1,5 GW.

Większość prosumenckich inwestycji OZE do 50 kW na terenie działania Energi to mikroinstalacje fotowoltaiczne. Dystrybutor podaje jednak, że są wśród nich również mikroturbiny wiatrowe i mikrobiogazownie, a także kilkadziesiąt mikroelektrowni wodnych.

REKLAMA

Ponad milion prosumentów w Polsce

Tendencja wzrostowa widoczna jest na terenie całego kraju. Według najnowszych danych Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) w marcu br. liczba prosumentów przekroczyła u nas milion. Tylko w ubiegłym roku do krajowych sieci dystrybucyjnych przyłączono 396,5 tys. mikroinstalacji, podczas gdy w roku 2020 było 303 tys., a w 2019 – 100 tys.

Bieżący rok powinien przynieść kolejne rekordy – według danych PTPiREE w pierwszym kwartale liczba zgłoszonych przez prosumentów konstrukcji wyniosła 152,8 tys. (33 380 w styczniu, 44 578 w lutym, 74 859 w marcu). Marzec okazał się najlepszym miesiącem w historii rynku prosumenckiego w Polsce pod względem liczby nowych mikroinstalacji.

REKLAMA

Moc prosumenckich mikroinstalacji na koniec pierwszego kwartału br. wynosiła w naszym kraju około 7,3 GW. Od stycznia do marca wzrosła o około 1,2 GW. PTPiREE uważa, że jeśli utrzyma się dynamika inwestycji w mikroinstalacje, to ich łączna moc w Polsce na koniec 2022 roku może wynieść około 10 GW.

Co ciekawe, eksperci PTPiREE widzą mankamenty notowanego wzrostu inwestycji w energetyce prosumenckiej. Uważają wręcz, że operatorzy sieci powinni otrzymać nowe uprawnienia – odmowy przyłączenia mikroinstalacji lub też zmniejszenia jej mocy.

Kłopotem jest, zdaniem PTPiREE, często występujący brak możliwości autokonsumpcji wyprodukowanej energii elektrycznej W określonych warunkach mogą wystąpić problemy wynikające z obecności generacji rozproszonej w sieci niskiego napięcia.

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.