M. Rehm, Ambasada Niemiec: lepiej produkować samemu energię za 200 zł niż kupować za 600 zł

M. Rehm, Ambasada Niemiec: lepiej produkować samemu energię za 200 zł niż kupować za 600 zł
Sunways press

{więcej}- Powinniśmy robić wszystko, aby przełamywać bariery w rozwoju OZE, bo zielona energia to m.in. postęp naukowo – technologiczny Polski i nowe miejsca pracy. W tym celu przygotowaliśmy projekt nowelizacji małego trójpaku, aby cena, po jakiej nadwyżka energii ma być sprzedawana do sieci, wynosiła nie 80% ceny z roku poprzedniego, a 100% – powiedział były wiceminister gospodarki i poseł na Sejm RP Mieczysław Kasprzak podczas Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej, który odbył się w Lublinie 12 maja.
 
Poseł Mieczysław Kasprzak dodał, że trzeba stawiać na OZE, bo to nasza przyszłość, dlatego z przykrością odbiera fakt, że nadal nie została uchwalona ustawa o OZE. W IX konferencji Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej wziął udział prezes Fundacji Polski Kongres Gospodarczy oraz poseł Waldemar Pawlak. – Jeżeli niektórzy politycy straszą energią odnawialną, czyli naszą własną polską energią i blokują jej rozwój w Polsce lokalnej, to oznacza, że są sympatykami kosztownego importu paliw z zagranicy. Tym politykom trzeba powiedzieć, że nie mogą nas zamykać w pierwotnych jaskiniach i mówić, że tylko tam będzie bezpiecznie – powiedział Waldemar Pawlak.
 
Obecny na konferencji polityk odniósł się do obaw w temacie oddziaływania OZE. – W Niemczech zostało wręcz naukowo udowodnione, że wiatraki nie szkodzą ludziom, skoro zainstalowano tam ok. 35 000 MW tej technologii i nikt z tego powodu nie choruje. Wszystkim, którzy się obawiają trzeba bardzo obrazowo tłumaczyć i wyjaśniać jak jest naprawdę. A firmy muszą nie tylko wspierać właścicieli działek, na których stoi instalacja, ale też ich sąsiadów, gdyż często zazdrość jest motywacją do protestów – przekonywał były premier i minister gospodarki.
 
Do tego tematu odniósł się również Marian Starownik wicewojewoda lubelski, który przypomniał, że to co nowe i nieznane daje pożywkę do wypaczania danej idei. Przedstawiciel województwa zauważył, że tak samo było z telefonami komórkowymi i wieżami przekaźnikowymi, przeciwko którym protestowano, a dziś już nikt o tym nie pamięta. – Mam nadzieję, że w końcu etap stawiania barier dla OZE minie – dodał wicewojewoda.
                                                                           
Podczas konferencji próbowano również odpowiedzieć na pytanie czy energia odnawialna może wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne w Polsce. Matthias Rehm, główny specjalista ds. ekonomicznych w Ambasadzie Niemiec odniósł się do tego tematu stwierdzając, że często słyszy, że bezpieczeństwo energetyczne ma zapewnić nam atom, gaz łupkowy i węgiel ewentualnie uzupełniony OZE. – Tymczasem, każdy z kim rozmawiam o elektrowni jądrowej nie wierzy w jej powstanie w Polsce ze względu na koszty. Masowe i komercyjne wydobywanie gazu łupkowego w Polsce jest nadal niepewne. W tej sytuacji można powiedzieć, że energia odnawialna jest pewna i gwarantuje nowe moce w systemie – przekonywał Matthias Rehm.
 
Ważne miejsce powinna mieć energetyka prosumencka. – Lepiej samemu produkować energię za 200 zł za 1 MWh niż kupować za 600 zł z sieci, to jest oczywiste – dodał Rehm.
 
Obecna na Polskim Kongresie Energii Odnawialnej szefowa projektów w think tanku Agora Energiewende dr Joanna Maćkowiak– Pandera mówiła, że nie można przeciwstawiać zielonej energii do energetyki konwencjonalnej, lecz należy stawiać na nowe źródła i powolne integrowanie ich z naszym systemem. – To jest proces długotrwały, który wymaga inwestycji w sieci i magazyny energii, ale to leży w interesie Polski. W Polsce nie musimy robić rewolucji energetycznej takiej jak za Odrą, ale należy czerpać dobre praktyki – powiedziała dr Joanna Maćkowiak – Pandera. Za energią odnawialną przemawia również fakt, że w Niemczech jest ok. 15 minut wyłączeń w roku, a w Polsce aż 300 minut.
 
Polski Kongres Energii Odnawialnej jest jedynym w Polsce wydarzeniem poświęconym zielonej energii o charakterze regionalnym i cyklicznym. Wcześniejsze spotkania miały miejsce we Wrocławiu, Bydgoszczy, Olsztynie, Białymstoku, Płocku, Krakowie, Kielcach i Radomiu. W konferencji w Lublinie wzięło udział wielu znakomitych gości, w tym wiceminister infrastruktury i rozwoju Marceli Niezgoda, były premier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman, wicewojewoda lubelski Marian Starownik, rektor Politechniki Lubelskiej prof. Piotr Kacejko, były wiceminister gospodarki, a obecnie poseł Mieczysław Kasprzak oraz przedstawiciele samorządów, instytucji związanych z ochroną środowiska, eksperci z branży OZE, sektora rolniczego, inwestorzy i deweloperzy projektów wiatrowych. 

REKLAMA

Polski Kongres Energii Odnawialnej 

REKLAMA