Prezes Enei: rok 2014 kluczowy dla inwestycji w Kozienicach

Prezes Enei: rok 2014 kluczowy dla inwestycji w Kozienicach
RWE press

{więcej}W Kozienicach trwają intensywne prace przy budowie bloku energetycznego o mocy 1075 MW, który opalany będzie węglem kamiennym. Ta flagowa inwestycja grupy Enea, której CAPEX szacuje się na ponad 6 mld zł, jest obecnie największą tego typu budową w Europie.

Obecnie na budowie bloku energetycznego w Kozienicach trwają prace związane z budową chłodni kominowej. Ruszyła też budowa samego kotła. Już niebawem zostaną dostarczone pierwsze urządzenia technologiczne, a inwestycja ma zostać ukończona w 2017 roku.

Jak informują przedstawiciele spółki, rok 2014 jest kluczowy dla tej inwestycji. Z końcem I kwartału br. zakończono 30% wszystkich robót, natomiast do końca roku ma być to już 65%. Jeszcze w tym roku rozpocznie się m.in. montaż konstrukcji samego kotła i jego maszynowni.

REKLAMA
REKLAMA

– Do końca roku zamierzamy zakończyć wszystkie prace budowlano-konstrukcyjne. Od 2015 r. pełną parą ruszą prace technologiczne. Próbny rozruch planowany jest już w połowie 2016 r. Blok ma zacząć pracować w lipcu 2017 r. i wszystkie roboty prowadzone są zgodnie z harmonogramem – powiedział podczas konferencji prasowej, prezes Enei, Krzysztof Zamasz (za „Gazeta Wyborcza”).

Obecny na konferencji prasowej poświęconej inwestycji w Kozienicach minister skarbu Włodzimierz Karpińsk dodał: – Budowa spełnia najwyższe normy technologiczne i ekologiczne. W 2016 r. wejdą w życie nowe surowe normy ekologiczne. Blok energetyczny Enei będzie wykorzystywał je tylko w połowie (za „GW”).

Przy budowie aktualnie pracuje 500 osób, a po uruchomieniu bloku pracę w Enei Wytwarzanie znajdzie dodatkowo 200 osób. Z szacunków Enei wynika, że po ukończeniu budowy bloku w Kozienicach będzie tam wytwarzane ok. 13% polskiej energii elektrycznej, a – jak szacuje spółka – co 9. Polak otrzyma energię z Kozienic. 

gramwzielone.pl/ za Gazeta Wyborcza