D.Tusk: jest akceptacja dla czterech punktów unii energetycznej

D.Tusk: jest akceptacja dla czterech punktów unii energetycznej
Donald Tusk. Foto: M. Śmiarowski, KPRM, flickr cc-by

{więcej}Podczas wywiadu dla TVP Info premier Donald Tusk był pytany m.in. o kwestię forsowanej przez Polskę koncepcji unii energetycznej i o związane z tym pomysłem krytyczne wypowiedzi unijnego komisarza ds. energii Guenthera Oettingera.
 
Odpowiadając na pytanie dziennikarza TVP Info, szef polskiego rządu powiedział, że odnośnie kwestii unii energetycznej jest akceptacja dla czterech jej punktów. Pozostaje spór co do piątego, czyli wspólnej negocjacji ceny gazu.

– Na razie uzyskaliśmy taki stan – myślę, że w środę uzyskam tego potwierdzenie w Brukseli – że jest powszechna i pełna akceptacja dla czterech punktów – powiedział Tusk.
 
Premier Donald Tusk stwierdził, że obecnie cały czas trwają prace na rzecz wypracowania jednolitego stanowiska w ramach Unii Europejskiej. Natomiast w jego opinii kwestia wspólnej negocjacji cen gazu nie jest najistotniejszym punktem forsowanego przez polski rząd projektu unii energetycznej.

– Ważne, żeby Europa, nawet jeśli nie będzie uznawała wszystkich naszych argumentów, przynajmniej część z nich wzięła pod uwagę i to możliwie szybko. Uważam, że jesteśmy blisko tego – powiedział premier (za PAP).

REKLAMA

Projekt unii energetycznej, który miałby działać w ramach UE, a którego pomysłodawcą jest polski rząd, zakłada m.in.: wspólne negocjacje gazowe całej UE, inwestycje w infrastrukturę energetyczną, szczególnie gazową, lepsze wykorzystywanie europejskich źródeł energii, wzmocnienie mechanizmu solidarności na wypadek embarga na dostawy energii, a także otwarcie na nowych dostawców energii.

REKLAMA

gramwzielone.pl / za PAP