D. Tusk: rekomendacje KE będą zbieżne z założeniami unii energetycznej

D. Tusk: rekomendacje KE będą zbieżne z założeniami unii energetycznej
Donald Tusk /European People's Party, flickr cc-by

{więcej}Dzisiaj Donald Tusk zapowiedział, że przygotowywane przez Komisję Europejską rekomendacje w sprawie nowej strategii w zakresie wspólnej polityki energetycznej powinny być zbieżne z pomysłami forsowanymi przez Polskę mającymi na celu powołanie unii energetycznej.

Komisja Europejska swoje stanowisko w tej sprawie ma przedstawić dzisiaj i jak zapewnia premier – będzie ono w 100-procentach zbieżne z postulatami polskiego rządu.

Zdaniem premiera, jest szansa, że zbieżne z polskimi pomysłami rekomendacje Brukseli zostaną przyjęte już w przyszłym miesiącu i że założenia unii energetycznej dotyczące inwestycji mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego państw UE będą wdrażane już latem.

REKLAMA
REKLAMA

Premier w dzisiejszej wypowiedzi dla Polskiego Radia w kontekście unijnej polityki energetycznej nawiązał także do relacji Niemiec i Rosji, które łączą interesy w sektorze energetycznym, zwłaszcza w zakresie handlu gazem. – Musimy rozpocząć proces zmiany tego nastawienia, to znaczy, że gaz nie jest tylko biznesem między firmami, na przykład niemieckimi i rosyjskimi, że gaz jest także strategicznym elementem bezpieczeństwa całej Europy – powiedział Donald Tusk (za PAP).

Projekt unii energetycznej, która miałaby działać w ramach UE, a której pomysłodawcą jest polski rząd, zakłada m.in.: wspólne negocjacje gazowe całej UE, inwestycje w infrastrukturę energetyczną, szczególnie gazową, lepsze wykorzystywanie europejskich źródeł energii, wzmocnienie mechanizmu solidarności na wypadek embarga na dostawy energii, a także otwarcie na nowych dostawców energii.

W ubiegłym tygodniu unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger powiedział w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, że nie zgodzi się na wspólną cenę rosyjskiego gazu dla wszystkich krajów UE.

gramwzielone.pl