MG chce obniżyć akcyzę za energię dla firm energochłonnych

MG chce obniżyć akcyzę za energię dla firm energochłonnych
Nufkin, flickr cc-by-2.0

{więcej}Zdaniem Ministerstwa Gospodarki, konsumujące najwięcej energii elektrycznej firmy powinny płacić niższą akcyzę. Na jej obniżenie nie chce się jednak zgodzić Ministerstwo Finansów.

Jak podaje „Rzeczpospolita” za PAP, plany resortu gospodarki w zakresie obniżenia akcyzy za energię to odpowiedź na postulaty najbardziej energochłonnych firm – w tym z sektora wydobywczego, dla których akcyza podnosi koszty energii i obniża ich konkurencyjność na rynkach zagranicznych. 

Według resortu gospodarki pole do redukcji akcyzy dla polskich firm stwarza znacznie niższa minimalna akcyza za prąd obowiązująca w Unii Europejskiej. 

REKLAMA
REKLAMA

Na redukcję akcyzy dla firm nie chce się jednak na razie zgodzić Ministerstwo Finansów, które poinformowało, że nie będzie to możliwe do czasu wyłączenia Polski z procedury nadmiernego deficytu budżetowego. MF chce, aby do tego czasu aktualna akcyza w dalszym ciągu zasilała budżet, zmniejszając polski deficyt.

– W tej chwili stawki na gaz ziemny oraz węgiel mamy na minimalnych unijnych poziomach, więc trudno sobie wyobrazić, abyśmy mogli je jeszcze obniżyć – PAP cytuje Janusza Cichonia z Ministerstwa Finansów, który dodał, że obecna stawka akcyzy za energię w Polsce obowiązuje od ponad 10 lat i od tamtego czasu nie była zwiększana nawet o wskaźnik inflacji. – Ewentualne obniżenie akcyzy na energię nie pomogłoby górnictwu, a mogłoby jedynie przeszkodzić w wyjściu z procedury nadmiernego deficytu – dodał przedstawiciel MF (za PAP). 

Minimalna stawka akcyzy za energię elektryczną dla firm wynosi w Unii Europejskiej 0,5 €/MWh, a na energię elektryczną dla gospodarstw domowych – 1 €/MWh. 

gramwzielone.pl