Rosja chce wznowić produkcję energii odnawialnej na Krymie

Rosja chce wznowić produkcję energii odnawialnej na Krymie
aa7ae/flickr cc

{więcej}Nowe krymskie władze zapowiedziały ponowne uruchomienie znajdujących się na Krymie instalacji odnawialnych źródeł energii oraz przyjęcie nowych taryf za sprzedaż produkowanej w nich energii. 

Na Krymie zbudowano do tej pory po około 200 MW farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Produkcja energii, która wcześniej trafiała do ukraińskiego systemu elektroenergetycznego, została jednak wstrzymana na skutek zerwania umów z ukraińskim, państwowym operatorem sieci energetycznych Energyrynok. 

Po odłączeniu Krymu od Rosji właściciele miejscowych instalacji OZE stracili dopłaty do produkowanej energii w ramach ukraińskiego systemu wsparcia. Co więcej, działające na Krymie elektrownie OZE zostały de facto znacjonalizowane przez nowe krymskie władze. 

REKLAMA

Na Krymie jest ok. 100 MW farm wiatrowych, które wcześniej należały w dużej mierze do podmiotów kontrolowanych przez ukraiński rząd. Projekty wiatrowe na Półwyspie Krymskim realizowali też zagraniczni deweloperzy. Francuski deweloper Filasa International realizował projekt o mocy 200 MW. 

REKLAMA

Na Krymie działa też prawie 300 MW instalacji fotowoltaicznych. Należą one do mającego siedzibę w Austrii dewelopera Activ Solar. Przed aneksją Krymu produkowały one energię w ramach wyjątkowo hojnego ukraińskiego systemu wsparcia dla fotowoltaiki. Taryfy za sprzedaż energii z PV na Ukrainie należą do najwyższych na świecie. 

Wysokość taryf gwarantowanych w ukraińskim systemie wsparcia dla OZE wprowadzonym kilka lat temu przez prezydenta Wiktora Janukowycza wynosi w przypadku PV nawet ponad 0.3 €/kWh i należą one do najbardziej atrakcyjnych na świecie. 

Pod koniec marca ukraiński minister energii i przemysłu węglowego Yuri Prodan poinformował, ze farmy fotowoltaiczne na Krymie stracą prawo do otrzymywania taryf gwarantowanych w ramach ukraińskiego systemu FiT. 

Nowy krymski rząd poinformował, że zamierza wznowić pracę miejscowych instalacji OZE, a ich operatorom zostanie przyznana stała taryfa za produkowaną energię. Szybkie uruchomienie znajdujących się na Krymie instalacji OZE może mieć znaczenie zwłaszcza w obliczu problemów Półwyspu z zaopatrzeniem w energię. 

gramwzielone.pl