TGE chce wdrożyć kontrakty futures na zakup energii elektrycznej

TGE chce wdrożyć kontrakty futures na zakup energii elektrycznej
Fortum press

{więcej}Wdrożenie instrumentów pochodnych w handlu energią ma pozwolić na zabezpieczenie uczestników rynku przed wahaniami cen energii w dłuższym okresie. 

Jak podał PAP, Towarowa Giełda Energii, która jest jedyną platformą obrotu energią elektryczną w Polsce, skierowała do Ministerstwa Finansów wniosek o zgodę na uruchomienie na TGE rynku regulowanego, na którym będzie można handlować instrumentami pochodnymi, w tym kontraktami futures. 

Jak podkreślił w rozmowie z PAP, Ireneusz Łazor, prezes TGE, obecnie dostępne instrumenty finansowe pozwalają na zabezpieczenie ceny energii w perspektywie 3 lat, a TGE chce wydłużyć ten okres do lat 5. Wydłużenie gwarantowanej ceny dzięki uruchomieniu kontraktów futures ma wprowadzić na rynek energii elektrycznej większą stabilność i przewidywalność.

REKLAMA
REKLAMA

TGE zapowiada, że kształt kontraktów terminowych będzie jeszcze konsultowany z rynkiem. Według obecnych założeń, mają one być skonstruowane podobnie jak kontrakty futures, którymi handluje się na Giełdzie Papierów Wartościowych. 

Z kontraktów futures mają korzystać przede wszystkim więksi gracze handlujący energią i nie będą to instrumenty przeznaczone dla klientów indywidualnych. TGE zastrzega, że uczestnicy rynku kontraktów futures będą musieli posiadać odpowiednie uprawnienia, mechanizmy i procedury zarządzania ryzykiem czy odpowiedni nadzór.

gramwzielone.pl