Międzynarodowa Agencja Energetyki obwieszcza koniec taniej energii

Międzynarodowa Agencja Energetyki obwieszcza koniec taniej energii
nayukim, flickr cc

{więcej}Zdaniem Międzynarodowej Agencji Energetyki (MAE), wzrost globalnego popytu na energię, który odnotujemy do 2035 r., sprawia, że w infrastrukturę energetyczną trzeba zainwestować w sumie 53 bln dolarów. To musi pociągnąć za sobą wzrost cen energii. 

MAE informuje, że w ostatnich latach poziom wydatków na inwestycje energetyczne na świecie wynosił ok. 1,6 bln dolarów rocznie, czyli ponad dwa razy więcej niż w roku 2000. Z tego ponad 1 bln dol. dotyczył sektora paliw kopalnych, ok. 0,25 bln dol. inwestycji w infrastrukturę przesyłową i dystrybucyjną, a ok. 0,25 bln dol. przeznaczono na inwestycje w odnawialne źródła energii, a ok. 0,1 bln dol. na energetykę jądrową.

MEA dodaje, że aby sprostać większemu zapotrzebowaniu na energię, roczny poziom wydatków na energetykę powinien wzrosnąć do 2 bln dol. Według Agencji, w sumie do 2035 r. w energetykę trzeba zainwestować 53 bln dol., z czego 59% wydatków ma służyć utrzymaniu aktualnych zdolności produkcyjnych, a 41% ma służyć inwestycjom w nowe moce – w celu sprostania rosnącego popytu na energię. 

REKLAMA

– Niezawodność i wydajność naszego system energetycznego w przyszłości zależy od inwestycji. Istnieje realne ryzyko niedoborów, co może mieć drastyczne skutki dla regionalnego i globalnego bezpieczeństwa energetycznego – CNBC cytuje Marię van der Hoeven z MAE. 

Wśród niezbędnych inwestycji do 2035 r. MAE wskazuje w swoim raporcie m.in. 23 bln dol. na wydobycie i transport paliw kopalnych, 10 bln dol. na produkcję energii, z czego 6 bln dol. na energetykę odnawialną, 1 bln dol. na energetykę jądrową, a także 7 bln dol. na inwestycje w sieci przesyłowe i dystrybucyjne. 

REKLAMA

Agencja informuje, że obecnie ok. 45% globalnego sektora wytwarzania energii należy do przedsiębiorstw państwowych, drugie tyle do prywatnych koncernów energetycznych, a kilka procent do gospodarstw domowych i firm. 

MAE szacuje ponadto, że w zakresie poprawy efektywności energetycznej inwestycje wynoszą obecnie ok. 130 mld dol. rocznie i do 2035 r. powinny wzrosnąć do poziomu 550 mld dol.

MAE dodaje, że powyższe inwestycje są niezbędne, aby obniżyć poziom wzrostu globalnej temperatury do 2 st. C. 

Raport MAE 'World Energy Investment Outlook’ [PDF]

gramwzielone.pl