Globalny miks energetyczny w 2013 r. Rekordowy udział OZE i węgla

Globalny miks energetyczny w 2013 r. Rekordowy udział OZE i węgla
SolarWorld press

W ubiegłym roku odnawialne źródła energii osiągnęły rekordowy udział w konsumpcji energii na świecie – podobnie jak elektrownie węglowe, których udział w globalnym miksie energetycznym był najwyższy od 1970 roku.

Jak wynika z raportu opublikowanego przez BP, w 2013 roku udział OZE w globalnym miksie energetycznym wyniósł 2,7%, podczas gdy dekadę wcześniej było to zaledwie 0,8%. 

W zakresie technologii OZE najszybciej rozwijała się energetyka słoneczna, która odnotowała w zeszłym roku wzrost produkcji o 33%. Energetyka wiatrowa zanotowała wzrost o 20,7%. 

REKLAMA
REKLAMA

W zeszłym roku wzrósł też udział w konsumpcji energii na świecie energetyki węglowej, który był większy o 3%. Jak informuje BP, to efekt większej produkcji energii z węgla w mniej rozwiniętych krajach. 

W sumie w zeszłym roku udział węgla w globalnym miksie energetycznym wyniósł 30,1%, co jest najwyższym poziomem od roku 1970. 

BP konkluduje, że podstawowym wyzwaniem energetyki odnawialnej jest utrzymanie tempa rozwoju w krajach, które ograniczają dopłaty do produkcji zielonej energii w obliczu spowolnienia gospodarczego – przede wszystkim w Europie. 

gramwzielone.pl