Ministerstwo Gospodarki potwierdza: nowy system wsparcia dla OZE od 2016 r.

Ministerstwo Gospodarki potwierdza: nowy system wsparcia dla OZE od 2016 r.
Gramwzielone.pl (c)

Janusz Pilitowski, dyrektor Departamentu Energetyki Odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki zapowiedział podczas VII Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej i Biomasy w Raciborzu, że ustawa o OZE powinna wejść w życie w przyszłym roku, natomiast rozdział poświęcony nowemu systemowi wsparcia miałby obowiązywać od początku 2016 r. 

Projekt ustawy o OZE został zaakceptowany przez Radę Ministrów w kwietniu br. Przedstawiciele rządu informowali wówczas, że projekt zostanie szybko skierowany do prac w parlamencie, jednak następnie pojawiły się informacje, że rząd przed skierowaniem ustawy do Sejmu chce poznać opinię Komisji Europejskiej pod kątem zgodności proponowanego systemu wsparcia dla OZE z unijnymi zasadami pomocy publicznej. 

Później jednak Ministerstwo Gospodarki po konsultacjach z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów doszło do wniosku, że projektu ustawy o OZE nie trzeba będzie notyfikować, gdyż aktualny system wsparcia dla OZE w postaci zielonych certyfikatów, który ma obowiązywać także po wejściu w życie ustawy, a także system aukcyjny wprowadzony wraz  z ustawą, są zgodne z zasadami unijnej polityki konkurencyjności i nie wymagają notyfikacji Komisji Europejskiej.

REKLAMA
REKLAMA

Dyrektor departamentu OZE w Ministestwie Gospodarki podkreślił w Raciborzu, że ostatnie opóźnienia i propozycje zmian w projekcie ustawy złożone przez MG już po akceptacji projektu przez Radę Ministrów wynikają z opublikowania przez Komisję Europejską nowych wytycznych w zakresie pomocy publicznej (General Block Ecemption Regulation – GBER).  

Janusz Pilitowski poinformował ponadto, że Ministerstwo Gospodarki przygląda się rozwiązaniom z zakresu spółdzielni energetycznych i rozważa przygotowanie przepisów mających regulować działalność tego typu podmiotów w naszym kraju. Spółdzielnie energetyczne to coraz popularniejsza forma inwestycji w odnawialne źródła energii w Niemczech. W Polsce zwolennikiem wprowadzenia tej formy produkcji energii jest m.in. Waldemar Pawlak. 

gramwzielone.pl