Hiszpańska branża OZE skarży swój rząd w Brukseli

Hiszpańska branża OZE skarży swój rząd w Brukseli
er Guiri, flickr cc

Kancelaria prawna reprezentująca hiszpańską branżę energetyki odnawialnej skierowała do Brukseli skargę po tym, jak rząd w Madrycie wprowadził regulacje ograniczające zagwarantowaną wcześniej zyskowność inwestycji w odnawialne źródła energii.

Rząd Hiszpanii wprowadził bezprecedensowe regulacje, które mają ustalić odgórnie stopę zwrotu z inwestycji w odnawialne źródła energii do poziomu 7,4% i ok. 5,5% po opodatkowaniu. Ta zasada ma dotyczyć także inwestycji oddanych do użytku przed wprowadzeniem nowego prawa. 

Nowe regulacje zostały implementowane przez hiszpański rząd kilka tygodni temu. O wprowadzeniu przez Madryt reformy mającej na celu zmniejszenie zysków z produkcji energii odnawialnej pisaliśmy na Gramwzielone.pl w artykule: Hiszpański rząd ustali stopę zwrotu inwestycji w OZE. Także już istniejących

REKLAMA

Regulacje przeforsowane przez Madryt doczekały się już reakcji rodzimej branży energetyki odnawialnej. Kancelaria prawna Holtrop SLP reprezentująca ponad 1,5 tysiąca podmiotów z hiszpańskiej branży OZE skierowała w tej sprawie skargę do Komisji Europejskiej. 

REKLAMA

W oświadczeniu w tej sprawie Piet Holtrop reprezentujący inwestorów z hiszpańskiej branży OZE informuje, że nowe regulacje zostały przygotowane w sposób skomplikowany i niejasny – tak, aby dochodzenie sądowe w tej sprawie trwało latami.

Zdaniem prawnika z kancelarii Holtrop SLP nowe regulacje nie są częścią nowej polityki energetycznej, a mają na celu tylko podreperowanie deficytu hiszpańskiego sektora energetycznego, który szacuje się obecnie na około 26 mld euro. 

Piet Holtrop poinformował ponadto, że Komisja Europejska, gdy uzna nowe regulacje za sprzeczne z unijnym prawem, może wystosować opinię, do której powinny się dostosować hiszpańskie władze. Jeśli tego nie zrobią, wówczas sprawa może trafić do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. – ETS może nałożyć na władze Hiszpanii karę, której wysokość sprawi, że bardziej opłacalne będzie wycofanie przyjętych regulacji – ocenił Holtrop. 

Prawnik z Holtrop SLP poinformował też, że nowe regulacje przyjęte w Hiszpanii skopiował rząd Litwy, która wprowadziła nowy podatek dla producentów zielonej energii. – Odwołali się do Hiszpanii i to skopiowali. Nie ma tam żadnego deficytu ani kryzysu ekonomicznego, jest natomiast bardzo silny sektor gazowy, który ma na celu zablokowanie rozwoju OZE. To niebezpieczny precedens. Jeśli możemy sprawić, że ta sprawa trafi do ETS i zyskamy pozytywną decyzję, przełoży się to na pozytywne regulacje także w innych krajach – PV Tech cytuje Pieta Holtropa. 

gramwzielone.pl