"RZ": ceny energii będą znowu rosnąć

"RZ": ceny energii będą znowu rosnąć
ashleigh290, flickr cc

Zdaniem „Rzeczpospolitej” konieczność budowy nowych mocy w systemie energetycznym i poniesione w tym celu koszty przełożą się na wzrost cen energii dla odbiorców końcowych. 

„RZ” powołuję się na analizy Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych (WISE). Jego prezes, Maciej Bukowski, szacuje, że tania energia to „mrzonka powtarzana przez polityków” i że w ciągu kolejnej dekady koszt produkcji energii wzrośnie dwukrotnie – i to niezależnie od rodzaju miksu energetycznego. Według WISE, w 2030 r. koszt wytwarzania energii może wynieść 370 zł/MWh. 

REKLAMA

WISE prognozuje ponadto, że ok. 2025 r. koszt produkcji energii z najtańszego źródła konwencjonalnego może się zrównać z kosztem produkcji energii wiatrowej, a do tego czasu koszt produkcji energii z domowych instalacji fotowoltaicznych zrówna się z ceną energii z sieci. 

REKLAMA

WISE postuluje ponadto dywersyfikację polskiego miksu energetycznego tak, aby zmniejszyć udział energetyki opartej na węglu do ok. 40%, przy jednoczesnym zwiększeniu udziału energetyki jądrowej do 15%, OZE – do ponad 20%, a pozostały udział w miksie energetycznym stanowiłby gaz. 

gramwzielone.pl / za „Rzeczpospolita”