Francja wyznaczyła cel produkcji energii ze źródeł odnawialnych na 2030 r.

Francja wyznaczyła cel produkcji energii ze źródeł odnawialnych na 2030 r.
Paul Martin, flickr cc

Paryż zaprezentował projekt nowelizacji ustawy regulującej działanie rynku energetycznego we Francji, do którego wpisano cele w zakresie miksu energetycznego tego kraju na rok 2030. 

Obecnie francuska elektroenergetyka bazuje przede wszystkim na wytwarzaniu energii w elektrowniach jądrowych. Na koniec kolejnej dekady udział atomu we francuskim miksie energetycznym ma się jednak zmniejszyć. Paryż chce, aby częściowo produkcja energii w elektrowniach jądrowych została zastąpiona przez generację w źródłach odnawialnych. 

Według projektu nowelizacji francuskiej ustawy energetycznej, odnawialne źródła energii do 2030 roku mają stanowić 40% miksu energetycznego Francji. 

REKLAMA

Projekt ustawy przygotowanej przez rząd w Paryżu zakłada ponadto, że udział energetyki jądrowej w generacji energii we Francji spadnie do roku 2025 do

REKLAMA

50%. Według wstępnych planów rządu Francji, operatorzy odnawialnych źródeł energii w najbliższej przyszłości mają sprzedawać energię na wolnym rynku, otrzymując ponadto pewną premię za produkcję energii zielonej, co nadaje projektowanemu francuskiemu systemowi wsparcia cechy tzw. systemu feed-in premium.

Prawo do budowy instalacji OZE ma być przyznawane na drodze aukcji. Paryż stosuje już system aukcyjny m.in. w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Czytaj więcej o aukcjach dla morksiej energetyki wiatrowej we Francji na Gramwzielone.pl w artykule: Aukcje dla offshore we Francji dla GDF Suez i Arevy.

Wsparcie dla OZE we Francji ma być realizowane także poprzez ułatwienie procesu inwestycyjnego i przyłączeń do sieci. 

Nowe prawo ma być procedowane we francuskim parlamencie jesienią tego roku i może wejść w życie na początku 2015 r. 

gramwzielone.pl