Sejm znowelizował ustawę Prawo energetyczne. Zmiany na rynku gazowym

Sejm znowelizował ustawę Prawo energetyczne. Zmiany na rynku gazowym
DrabikPany, flickr cc

Na wczorajszym posiedzeniu Sejm ustalił ostateczny kształt ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne. Nowelizacja ma umożliwić przeprowadzenie prawnego rozdziału hurtowego i detalicznego obrotu energią przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA w sposób jak najmniej uciążliwy dla detalicznych klientów przedsiębiorstwa.

Rozdział ma zlikwidować przewagę konkurencyjną PGNiG nad innymi uczestnikami rynku, którzy nie prowadzą sprzedaży energii jednocześnie w hurcie i detalu. Dzięki ustawie w związku z rozdziałem sprzedaży hurtowej i detalicznej nie będzie trzeba podpisywać nowych umów z dotychczasowymi klientami detalicznymi PGNiG. Spółka będzie miała 3 miesiące na poinformowanie klientów o zmianach. Klienci będą mieli 30 dni od otrzymania tej informacji na wypowiedzenie umów bez konieczności ponoszenia kosztów lub wypłaty odszkodowań.

REKLAMA

Nowelizacja ma zapewnić odbiorcom końcowym gwarancję bezpieczeństwa dostaw oraz należytą ochronę ich interesów.

REKLAMA

Ponadto ustawa umożliwia zrealizowanie przez PGNiG tzw. obliga gazowego, czyli sprzedaży części gazu przez giełdę. Wydzielona wskutek nowelizacji spółka odpowiedzialna za handel detaliczny surowcem będzie mogła go kupować od PGNiG za pośrednictwem giełdy. Nowelizacja trafi teraz do podpisu prezydenta.

źródło: Sejm RP