Spółki energetyczne wśród największych podatników w Polsce

Spółki energetyczne wśród największych podatników w Polsce
kenichi nobusue, flickr cc

„Puls Biznesu” opublikował ranking największych płatników podatku CIT za rok 2012. W czołówce znalazły się państwowe koncerny energetyczne. 

Jak informuje „PB”, pierwsza „100” największych płatników podatku CIT w 2012 r. wpłaciła do budżetu państwa z tego tytułu 9,18 mld zł. Zdecydowanym liderem w tym zestawieniu jest KGHM, który zapłacił 1,5 mld zł CIT-u (KGHM zapłacił też 1,6 mld zł podatku od kopalin). 

Na drugim miejscu w zestawieniu największych płatników CIT-u uplasował się PKN Orlen z kwotą 536 mln zł, a następnie PGE GiEK z kwotą 365 mln zł, PGNiG (342 mln zł), Jastrzębska Spółka Węglowa (275 mln zł), PGE Dystrybucja (206 mln zł), PGE Polska Grupa Energetyczna (202 mln zł) oraz Tauron Dystrybucja (168 mln zł). 

REKLAMA
REKLAMA

Wśród spółek prywatnych w czołówce płatników podatku CIT za 2012 r. jest Elektrownia Pątnów II z kwotą 55 mln zł zapłaconego CIT-u oraz Zespół Elektrowni PAK z kwotą 53 mln zł. 

„Parkiet” poinformował dzisiaj, że w tym roku stopa dywidendy, którą mogą wypłacić notowane na giełdzie koncerny energetyczne, sięgnie 5%. Zdaniem analityków, na których powołuje się „Parkiet”, wypłata dywidendy będzie możliwa dzięki lepszym od oczekiwanych wynikom finansowym. 

„Parkiet” informuje, że koncerny energetyczne zabezpieczyły już sprzedaż znaczącej części energii, którą wyprodukują w kolejnych latach. 

gramwzielone.pl