KGHM, Tauron i Energa w PGE EJ1. Polska elektrownia jądrowa z nowymi udziałowcami

KGHM, Tauron i Energa w PGE EJ1. Polska elektrownia jądrowa z nowymi udziałowcami
RWE press

KGHM, Tauron i Enea kupią udziały w należącej do PGE spółce PGE EJ1, której celem jest budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Umowa w tej sprawie zostanie zawarta jeszcze w tym miesiącu. 

„Rzeczpospolita” podaje, że KGHM, Tauron i Enea kupią w spółce PGE EJ1 po 146 tys. udziałów, co odpowiada wartości 10% udziałów. Kontrolę nad spółką zachowa PGE. 

Nowi udziałowcy potwierdzają, że inwestycja nie będzie opłacalna na warunkach stricte rynkowych i będzie wymagać wsparcia np. na podstawie przyznanych przez państwo tzw. kontraktów różnicowych (feed-in tariff).

REKLAMA

Zapewnienie stałej ceny za sprzedaż energii gwarantującej opłacalność funkcjonowania elektrowni jądrowej może być konieczna w celu zabezpieczenia finansowania tego projektu. 

REKLAMA

Mechanizm kontraktów różnicowych (feed-in premium) chce wdrożyć w zakresie finansowania nowej elektrowni jądrowej także Wielka Brytania. Projekt o nazwie Hinkey Point ma uzyskać stałą cenę gwarantowaną sprzedawanej energii w 35-letnim okresie na poziomie 92,5 funtów/MWh. 

Sprawę brytyjskich kontraktów różnicowych jako domniemanej pomocy publicznej sprawdza jednak Komisja Europejska i to od decyzji Brukseli będzie zależeć przyszłość takiego modelu finansowania inwestycji w energetyce.

Więcej informacji o planach finansowania budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w artykule: Kto zapłaci za polską elektrownię jądrową?

gramwzielone.pl