TGE chce wprowadzić kontrakty futures na zielone certyfikaty

TGE chce wprowadzić kontrakty futures na zielone certyfikaty
Ireneusz Łazor, prezes TGE. Foto: Newseria

Towarowa Giełda Energii notuje wzrost obrotów i informuje o planach uruchomienia instrumentów finansowych. Jeden z pomysłów zakłada uruchomienie kontraktów futures na handel świadectwami pochodzenia energii z OZE, czyli tzw. zielonymi certyfikatami. 

W tym roku przez Towarową Giełdę Energii ma przejść około 200 TWh energii elektrycznej. Byłby to rekord w dotychczasowej działalności TGE. 

Jak podaje forsal.pl, powołując się na prezesa TGE Ireneusza Łazora, w pierwszym półroczu 2014 r. za pośrednictwem Towarowej Giełdy Energii sprzedano 85 TWh energii elektrycznej, a w tym półroczu obroty mają być jeszcze wyższe. TGE liczy w sumie na 200 TWh, co byłoby wynikiem lepszym o ok. 24 TWh niż w roku 2013.

REKLAMA

Forsal.pl informuje, że Polska jest obecnie 7. największym rynkiem energii elektrycznej w Europie i 8. pod względem handlu gazem. Obroty gazem na TGE powinny również rosnąć w miarę wprowadzania w życie coraz wyższego obliga giełdowego. 

REKLAMA

Jednocześnie licząca 59 członków giełda należy do najważniejszych rynków energii w regionie, a pod względem wolumenu kontraktów rocznych polską giełdę wyprzedza tylko niemiecka EEX. Tymczasem pod względem kontraktów terminowych z fizyczną dostawą energii TGE jest drugim – po skandynawskiej NASDAQ OMX – giełdą w Europie. 

Zarząd TGE w planach ma rozwijanie nowych usług i produktów. Chce m.in. wprowadzić wzorem krajów skandynawskich kontrakty futures na energię elektryczną, gaz i zielone certyfikaty, rozwijając w ten sposób rynek finansowy. 

Uruchomienie rynku finansowego na TGE miałoby się zacząć w pierwszej połowie 2015 r. – od wdrożenia kontraktów futures dotyczących obrotu energią elektryczną. 

gramwzielone.pl / za forsal.pl