Vattenfall wycofa się z węgla i zainwestuje w OZE

Vattenfall wycofa się z węgla i zainwestuje w OZE
Vattenfall press

Szwedzki państwowy koncern energetyczny Vattenfall zapowiedział, że sprzeda swoje elektrownie węglowe, które posiada w Niemczech, i skupi się na inwestycjach w energetykę odnawialną. 

Nowy plan grupy Vattenfall to efekt decyzji nowego centrolewicowego rządu Szwecji, który na podstawie wyników przeprowadzonych w ubiegłym miesiącu wyborów parlamentarnych, utworzą socjaldemokraci i zieloni. 

– Przyszłość Vattenfalla to odnawialne źródła energii, a nie gaz czy węgiel – ogłosił nowy szwedzki premier Stefan Loefven, sygnalizując też plany rezygnacji z rozwijania energetyki atomowej (dane na temat szwedzkiego miksu energetycznego za 2013 r. znajdują się w raporcie Międzynarodowej Agencji Energetyki, który jest dostępny pod tym linkiem).

REKLAMA

– Naszym celem jest ograniczenie emisji CO2 i skupienie się na odnawialnych źródłach energii – powtórzył za szwedzkim premierem Magnus Hall, CEO grupy Vattenfall. 

REKLAMA

Decyzja szwedzkich władz oznacza m.in. sprzedaż znajdujących się w Niemczech elektrowni węglowych Vattenfalla. Szwedzka firma posiada za naszą zachodnią granicą elektrownie węglowe Schwarze Pumpe (1,6 GW), Boxberg (2,57 GW), Jänschwalde (3 GW) oraz Lippendorf (1,78 GW). 

Poza Niemcami, gdzie Vattenfall zatrudnia ponad 17 tys. osób, szwedzki koncern energetyczny działa jeszcze m.in. w Holandii, Danii i Wielkiej Brytanii. Firma zatrudnia ogółem ok. 30 tys. pracowników. 

W ubiegłym roku grupa Vattenfall wyprodukowała w sumie 181,7 TWh energii elektrycznej, a na jej miks energetyczny składała się w 48% energia z paliw kopalnych, w 29% energia jądrowa, w 20% hydroenergia, w 2% energia wiatrowa, a w 1% energia z biomasy i odpadów. 

gramwzielone.pl