Bloomberg: paliwa kopalne właśnie przegrały wyścig z OZE

Bloomberg: paliwa kopalne właśnie przegrały wyścig z OZE
Suntech press

Wyścig o energetykę odnawialną osiągnął punkt zwrotny – ocenia Bloomberg i dodaje – pytanie już nie – czy świat pójdzie w kierunku czystej energii – ale kiedy to się stanie.

Analitycy Bloomberg New Energy Finance (BNEF) informują, że koszty energii słonecznej i wiatrowej dalej spadają i są już niższe od kosztów energii konwencjonalnej w wielu regionach, a na świecie powstaje już więcej mocy w energetyce odnawialnej niż w energetyce bazującej na węglu, gazie i ropie razem wziętych. BNEF podkreśla, że od takiej sytuacji nie ma już odwrotu, nawet w sytuacji spadku cen ropy i gazu.

REKLAMA

BNEF szacuje, że w tym roku na całym świecie powstanie w sumie około 110 GW mocy w elektrowniach konwencjonalnych bazujących na ropie, węglu i gazie, podczas gdy w energetyce odnawialnej ma powstać w sumie około 164 GW mocy wytwórczych.

REKLAMA

Bloomberg zauważa, że póki co energetyka słoneczna, czyli najnowsze, ważne źródło w energetycznym miksie, stanowi mniej niż 1% rynku energetycznego, jednak dodaje – powołując się na Międzynarodową Agencję Energetyczną – że do 2050 r. energetyka słoneczna może być największym źródłem energii elektrycznej. 

gramwzielone.pl