TGE o nadpodaży zielonych certyfikatów za 2014 r.

TGE o nadpodaży zielonych certyfikatów za 2014 r.
Foto. Mark Seymour, flickr cc

Przedstawiciel Towarowej Giełdy Energii (TGE) podał, że po rozliczeniu obowiązku umarzania zielonych certyfikatów za 2014 rok, co nastąpiło z końcem marca br., nadpodaż zielonych certyfikatów za ubiegły rok wyniosła 9,6 TWh.

Marek Szałas, dyrektor Biura Rejestrów Towarowej Giełdy Energii, ocenia na łamach wnp.pl, że w I kwartale br. łączny wolumen handlu wszystkimi typami praw majątkowych wyniósł około 18,8 TWh, co oznacza wzrost roku do doku o prawie 70%. Na ten wynik miał wpływ przede wszystkim handel świadectwami energii z OZE (ok. 8,7 TWh), ale też przywrócenie handlu świadectwami kogeneracji węglowej, czyli czerwonymi certyfikatami, w przypadku których wolumen obrotu wyniósł około 7,6 GWh.

REKLAMA

Przedstawiciel Towarowej Giełdy Energii dodaje, że na koniec I kwartału br. w Rejestrze Świadectw Pochodzenia TGE zgromadziła świadectwa odpowiadające produkcji 17 TWh zielonej energii, z czego świadectwa na 5,9 TWh oczekiwały na decyzję URE o umorzeniu, a odliczając świadectwa za produkcję w 2015 r., nadwyżka świadectw za 2014 r. wyniosła na koniec marca br. 9,6 TWh.

REKLAMA

Cały wywiad z dyrektorem Biura Rejestrów TGE na wnp.pl (link)

gramwzielone.pl