Specustawa o sieciach po I czytaniu w Sejmie

Specustawa o sieciach po I czytaniu w Sejmie
Fot. Ian Sane, flickr cc

Wczoraj sejmowa komisja ds. energetyki i surowców energetycznych przeprowadziła pierwsze czytanie przygotowanego przez posłów PSL projektu ustawy o strategicznych inwestycjach w zakresie sieci przesyłowych. Projekt ma poparcie opozycji i kluczowych ministerstw.

Projekt procedowanej w Sejmie ustawy zakłada usprawnienie inwestycji w sieci elektroenergetyczne poprzez przyspieszenie procedur administracyjnych. Jedna z wpisanych do projektu regulacji zakłada wprowadzenie natychmiastowej wykonalności decyzji lokalizacyjnej czy pozwolenia na budowę – bez możliwości wnoszenia przedłużających proces inwestycyjny odwołań.

Ustawa nabiera znaczenia zwłaszcza w kontekście tworzenia transgranicznych połączeń w ramach unii energetycznej, które usprawnią przepływy energii pomiędzy polskim systemem elektroenergetycznym, a systemami naszych sąsiadów.

REKLAMA
REKLAMA

Ustawa ułatwiłaby rozbudowę polskiego systemu elektroenergetycznego także pod kątem przyłączania odnawialnych źródeł energii.

Jak podaje wnp.pl, projekt ustawy zyskał poparcie resortów infrastruktury oraz gospodarki, który odpowiada w rządzie za nadzorowanie inwestycji w sektorze elektroenergetycznym. Projekt poparł także PiS. Z kolei poseł niezrzeszony Jacek Najder zwrócił uwagę na brak w ocenie skutków regulacji informacji o odszkodowaniach za przyznanie służebności przesyłu, które mogą wpłynąć na koszty inwestycji i zostać następnie uwzględnione w taryfach dystrybucyjnych. Jego obawy podzielił prezes URE Maciej Bando.

Projekt ustawy o strategicznych inwestycjach w zakresie sieci przesyłowych jest dostępny pod tym linkiem. 

gramwzielone.pl