Zmiany w ustawie antysmogowej przyspieszą jej przyjęcie?

Zmiany w ustawie antysmogowej przyspieszą jej przyjęcie?
Foto. Isengardt, flickr cc

Jakość powietrza w Polsce nie spełnia unijnych norm i jest powodem powstawania różnego rodzaju schorzeń u tysięcy Polaków. Posłowie nie spieszą się jednak z przyjęciem przepisów, które zmienią ten stan rzeczy. Pomysłodawca procedowanej w Sejmie tzw. ustawy antysmogowej poseł Tomasz Arkit liczy, że prace nad nią przyspieszą, gdy posłowie zajmą się jej okrojoną wersją. 

Gazeta Wyborcza powołuje się na dane Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska, według której z powodu schorzeń wywołanych zanieczyszczeniami powietrza w Europie umiera rocznie około 400 tys. osób, podczas gdy w Polsce ta liczba sięga 40 tys.

Mimo tych statystyk i mimo apeli środowisk ekologicznych, m.in. Polskiego Alarmu Smogowego, w dalszym ciągu nie doczekaliśmy się ustawodawstwa, które przyczyni się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń.

REKLAMA

Powodem szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń powietrza jest tzw. niska emisja, czyli spaliny emitowane z domowych pieców węglowych czy emisje generowane przez transport.

Jak na razie władze centralne i samorządowe nie mają zbyt wielu narzędzi umożliwiających skuteczne ograniczanie niskiej emisji. Programy finansowania inwestycji pozwalających na ograniczanie niskiej emisji realizuje co prawda Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, czego głównym przykładem jest program Kawka, jednak w dalszym ciągu nie ma rozwiązań, które na szerszą skalę skłaniałyby do wymiany pieców węglowych.

REKLAMA

Gazeta Wyborcza przypomina, że Komisja Europejska upomniała Polskę w kwestii konieczności wdrożenia w tym zakresie odpowiednich przepisów, grożąc karami w wysokości 250 tys. euro liczonych za każdy dzień, w którym nie były dotrzymane unijne normy jakości powietrza.

Polski Alarm Smogowy zaapelował ostatnio do premier Ewy Kopacz o przyspieszenie zmian w prawie o ochronie środowiska, nad którymi prace w tym zakresie trwają od dawna, jednak bez efektów w postaci uchwalonej nowelizacji.

GW informuje, że propozycje zmian w prawie o ochronie środowiska (ustawa antysmogowa) przygotował ponad rok temu poseł PO Tomasz Arkit, jednak problemem w procedowaniu tych zmian w Sejmie są tzw. strefy ograniczonego ruchu i zasady, na jakich będą mogły poruszać się po nich auta.

Obawiam się, że nie zdążymy do końca kadencji wynegocjować takiej wersji ustawy, która pogodzi wszystkie interesy. Dlatego, żeby praca nie została zmarnowana, chcemy przedstawić Sejmowi wersję okrojoną, która dotyczyłaby tylko kotłów i węgla – Gazeta Wyborcza cytuje posła Arkita. 

gramwzielone.pl