Anna Nemś (MG): jesteśmy krajem węgla i tego nie zmienimy

Anna Nemś (MG): jesteśmy krajem węgla i tego nie zmienimy
Wiceminister gospodarki Anna Nemś. Fot. annanems.pl

Wiceminister gospodarki Anna Nemś komentuje w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” założenia strategii energetycznej, którą Ministerstwo Gospodarki opracowuje w ramach tzw. Polityki Energetycznej Polski do 2050.

Polityka energetyczna Polski do roku 2050 (PEP 2050) to kluczowy dokument dla polskiego sektora energetycznego, który ma wytyczyć kierunki jego rozwoju na kolejne dekady. 

W III kwartale ubiegłego roku resort gospodarki prowadził konsultacje dotyczące PEP 2050, podczas których przyjął od różnych podmiotów ponad 200 opinii.

REKLAMA

Później pojawiły się informacje, że Ministerstwo Gospodarki rozważa w PEP 2050 zmniejszenie udziału węgla w miksie energetycznym z 90% do 60%, a także utrzymanie po 2030 r. 15-procentowego udziału energii odnawialnej.

W kwietniu br. MG zapowiedziało, że opublikuje PEP 2050 pod koniec roku, a jego ostateczną treść uzależnia od wyników grudniowego szczytu klimatycznego ONZ, który odbędzie się w Paryżu i na którym jest spodziewane nowe globalne porozumienie dotyczące przeciwdziałania zmianom klimatu.

REKLAMA

W dzisiejszym wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej wiceminister gospodarki Anna Nemś ocenia, że o ile „węgiel miał, ma i będzie miał w polskiej energetyce podstawowe znaczenie”, a także „jesteśmy krajem węgla i tego nie zmienimy”, to jej zdaniem udział węgla w bilansie krajowego zapotrzebowania na energię pierwotną będzie maleć i z obecnego poziomu 52% może spaść w ciągu 20 lat do koło 1/3. Obecnie 3/4 zużywanego węgla stanowi węgiel kamienny.

Anna Nemś dodaje, że z powodu wieku będzie trzeba wyłączyć przede wszystkim bloki na węgiel kamienny, które mogą stanowić około 80% wszystkich bloków przeznaczonych do zamknięcia do 2030 r.

Wiceminister gospodarki informuje, że obecnie trwa budowa elektrowni węglowych o mocy 5,4 GW, a w przygotowaniu są projekty na 13,5 GW, z czego większość stanowią bloki na węgiel kamienny. Dodaje, że potencjał realizowanych projektów przekracza o 50% moc planowanych do wyłączenia w ciągu 15 lat elektrowni.

Anna Nemś odnosi się na łamach „DGP” także do roli odnawialnych źródeł energii, których udział w zapotrzebowaniu na energię pierwotną wynosi obecnie 9%. Wiceminister gospodarki ocenia, że do 2030 r. udział ten może jej zdaniem wzrosnąć trzykrotnie.

Link do wywiadu

gramwzielone.pl