Senat poparł ustawę antysmogową. Z poprawkami

Senat poparł ustawę antysmogową. Z poprawkami
Fot. Senat.gov.pl

W ubiegłą środę Sejm przyjął tzw. ustawę antysmogową, która ma umożliwić walkę z zanieczyszczeniem powietrza w polskich miastach. W piątek poparł ją Senat, wnosząc jednak kilka poprawek.

W Senacie ustawę próbował storpedować PiS. Wniosek złożony przez senatora tej partii Bogdana Pęka nie zyskał jednak akceptacji większości senatorów. Wcześniej przeciwko tzw. ustawie antysmogowej w Sejmie zagłosowali posłowie PiS.

Podczas debaty sejmowej PiS argumentował, że ustawa powinna zawierać rozwiązania, które będą promować wykorzystanie węgla określanego w Sejmie przez posłów tej partii jako „dobro narodowe”, a także iż pomysłodawcy nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska nie policzyli skutków finansowych jej wprowadzenia.

REKLAMA

Tzw. ustawa antysmogowa, czyli nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska, to inicjatywa posłów Platformy Obywatelskiej. W Sejmie ustawę poparli niemal wszyscy posłowie oprócz PiS i Zjednoczonej Prawicy, a mającej większość w Senacie Platformie Obywatelskiej udało się przegłosować ustawę także w tej izbie.

W piątek Senatorowie opowiedzieli się za złagodzeniem wymogów w zakresie palenia paliwami stałymi w domowych piecach. Ustawa antysmogowa zakłada umożliwienie sejmikom wojewódzkim tworzenia stref, w których nie będzie można używać do ogrzewania domów pieców na paliwa stałe. Senatorowie zaproponowali natomiast m.in., aby zamiast konieczności wymiany pieców można było montować filtry.

REKLAMA

Jak czytamy na stronach Senatu, w uchwałach sejmików wojewódzkich zostaną określone granice obszaru objętego ograniczeniami lub zakazami, rodzaje lub jakość paliw dopuszczonych lub zakazanych, parametry techniczne dopuszczonych do stosowania instalacji i urządzeń oraz obowiązki podmiotów objętych uchwałą i organów administracji. Sejmiki będą mogły ustalać terminy obowiązywania ograniczeń. 

Sejmiki wojewódzkie będą mogły ponadto określić rodzaje podmiotów bądź instalacji, które będą wyłączone z ograniczeń lub zakazów. Ustawa antysmogowa ma dać możliwość kompensacji emisji przez ograniczanie tzw. niskiej emisji, czego obecne prawo nie przewiduje.

W sumie Senatorowie wprowadzili do ustawy antysmogowej 5 „doprecyzowujących” poprawek.

Po głosowaniu w Senacie ustawa wraca do Sejmu, gdzie nad poprawkami zgłoszonymi przez Senat będą głosować posłowie. Do odrzucenia poprawek Senatu potrzebna będzie bezwzględna większość głosów. Później – niezależnie od wyniku sejmowego głosowania nad poprawkami zgłoszonymi przez Senat – ustawa trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy, który może w tej sprawie wystąpić jeszcze do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o ocenę zgodności z konstytucją lub zgłosić weto.

Więcej na temat założeń ustawy antysmogowej w artykule: Sejm zagłosował za czystym powietrzem. Poparł poprawkę Arkita

gramwzielone.pl