Przemysł inwestuje we własne źródła energii

Przemysł inwestuje we własne źródła energii
Fot. Grupa Azoty

Polskie firmy konsumujące największe ilości energii chcą zabezpieczyć sobie dostawy energii inwestując we własne źródła energii. Jednak tylko jedna z nich chce to robić poprzez inwestycje w odnawialne źródła energii.

„Rzeczpospolita” wymienia, że własne źródła energii budują m.in. Grupa Azoty, Orlen, Jastrzębska Spółka Węglowa oraz KGHM, a ich inwestycje w energetyce wynoszą ponad 8 mld zł. Jednak tylko ostatnia z wymienionych firm chce budować swój potencjał produkcji energii inwestując w źródła odnawialne.

Spółka Energetyka należąca do grupy KGHM zapowiada, że zbuduje potencjał w OZE na poziomie 300 MW, a w ciągu 5 lat udział zielonej energii w miksie energetycznym KGHM ma wzrosnąć do 30%. Prezes Energetyki Adam Witek szacował ostatnio w wywiadzie dla „Parkietu”, że – licząc średni koszt 5 mln zł za 1 MW mocy – do budowy takiego potencjału będzie potrzeba około 1,5 mld zł. KGHM posiada już testową instalację fotowoltaiczną o mocy 100 kW.

REKLAMA
REKLAMA

Inne koncerny, które budują własny potencjał energetyczny, nie idą jednak śladem KGHM i stawiają na tradycyjne wytwarzanie.

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki, w ubiegłym roku udział elektrowni należących do przemysłu w produkcji energii ogółem wyniósł 6%. 

gramwzielone.pl