"Najwydajniejszy" magazyn energii w technologii power-to-gas

"Najwydajniejszy" magazyn energii w technologii power-to-gas
Uroczystość uruchomienia magazynu energii w technologii "power-to-gas" w Ibbenburen. Fot. RWE

W położonym w landzie Nadrenia-Północna Westfalia mieście Ibbenburen powstał pilotażowy magazyn energii w technologii power-to-gas. Autorzy projektu chwalą się, że to najwydaniejsza tego typu instalacja w Niemczech. 

Projekt jest realizowany przez niemiecki koncern RWE, który zapewnia w komunikacie, że instalacja będzie charakteryzować się „ekstremalnie wysoką wydajnością” na poziomie 86%, co czyni ją najwydajniejszą tego rodzaju instalacją w Niemczech.

Magazyn energii o mocy 150 kW będzie współpracować z lokalną siecią elektroenergetyczną i ciepłowniczą.

REKLAMA

Niemiecki koncern postrzega technologię power-to-gas jako najlepszy sposób magazynowania energii ze źródeł odnawialnych, który ma pozwolić na lepsze wykorzystanie zielonej energii i umożliwi dalszą ekspansję OZE.

Taką możliwość ma dać według RWE zamiana energii elektrycznej w wodór.

Biorący udział w uroczystości otwarcia testowej instalacji w Ibbenburen minister gospodarki landu Nadrenia-Północna Westfalia Garrelt Duin ocenił, że technologia power-to-gas ma potencjał, aby odegrać kluczową rolę w transformacji sektora energetycznego.

Magazynowanie energii stanie się kluczowym elementem przyszłego systemu elektroenergetycznego, w którym – według planów niemieckiego rządu – w ciągu 15 lat źródła odnawialne będą pokrywać 50% zapotrzebowania na energię Niemiec, niemal podwajając swój obecny udział. Aby to osiągnąć, nasza sieć będzie musiała pracować jeszcze lepiej. W tych warunkach technologia power-to-gas będzie modelowym rozwiązaniem, ponieważ pozwala nam na szybkie odpowiadanie na fluktuacje w produkcji energii – komentuje dr Arndt Neuhaus, CEO RWE Deutschland.

REKLAMA

Centralnym elementem magazynu energii w Ibbenburen jest elektrolizer dostarczony przez brytyjska firmę ITM Power, który będzie zamieniać w wodór nadwyżki energii elektrycznej produkowanej przez elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne. Wodór będzie wykorzystywany w lokalnej sieci ciepłowniczej, a w przypadku niskiej produkcji energii z OZE będzie można go zamienić z powrotem w energię elektryczną.

Technologię power-to-gas pod kątem możliwości magazynowania nadwyżek energii z OZE zaczyna dostrzegać się także w Polsce. 

PGE i Operator Gazociagów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. podpisały list intencyjny w sprawie budowy testowej instalacji do magazynowania energii w postaci wodoru wytwarzanego z nadwyżek energii elektrycznej produkowanej na farmach wiatrowych.

Wartość tego projektu ma sięgnąć 24 mln euro i zakłada on budowę instalacji o mocy 20 MW. Koszt 1 MW szacuje się na 1 mln euro +/- 20%. 

Technologią power-to-gas interesuje się też Lotos, który testową instalację do magazynowania energii chce zbudować we współpracy m.in. z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

– Uważa się, że produkcja wodoru w procesie elektrolizy w okresach nadwyżek energii jest najefektywniejszym sposobem jej zamiany na inny rodzaj energii możliwy do wykorzystania i magazynowania na dużą skalę – zapewnia w komunikacie Lotos.

Z kolei PSE chce testować możliwość magazynowania energii z wykorzystaniem baterii litowo-jonowych. PSE rozważa budowę we współpracy z japońską firmą Hitachi dwóch kontenerowych magazynów energii, każdy po 1 MW. Koszt tej inwestycji szacuje się na 2 mln USD. Testy instalacji mają ruszyć w ciągu dwóch lat. 

gramwzielone.pl